školajarov

 

 

 

 

škola Jarov
Třídenní exkurze pro dřevozpracující obory

      Od pondělí 20. 4. do středy 23. 04. probíhala odborná třídenní exkurze určená pro žáky dřevozpracujících oborů v doprovodu Ing. Jaroslava Ryjáčka a Ing. Marie Nepivodové.

      Cílem prvního dne byla firma Sapeli, největší a historicky také nejstarší výrobce dveří v Čechách. V rámci prohlídky Jihlavského závodu jsme byli seznámeni s výrobou hladkých dveřních křídel a obložkových zárubní. Obohaceni o informace, také o nové vzorky výtlačně lisovaných dřevotřískových desek do školních sbírek, jsme zamířili do jejich vzorkové prodejny. Poté do hostelu v Novém Pánově, který se nám měl stát na následující dva večery domovem.

      Druhý den po noci strávené v hostelu, nás čekaly hned dva provozy - Zemědělské stavby Jihlava, a.s. – závod Telč a Setora Počátky. V prvním zmiňovaném závodě nás Ing. Stanislav Vašíček ochotně provedl jejich pilnicí s kmenovou rámovou pilou, výrobou vazníků, výrobou přířezů a úsekem sušení řeziva. I když vybavení tohoto závodu nepatří mezi nejmodernější, bylo žákům, co ukázat, protože na moderních dřevoobráběcích strojích není zpravidla přes důkladné zakrytování vidět zhola nic.

      Největším „hitem“ pro naše žáky byla návštěva Setory v Počátkách – tradičního výrobce dřevěných rakví. Výroba dřevěných rakví v Počátkách má své kořeny ve 40. letech minulého století. Firma SETORA, spol. s r.o. byla založena v roce 1991 a od tohoto data zahájila novou etapu rozvoje výroby rakví v Počátkách. Závod má pro nás hned několik zajímavostí: jako takřka jediný v republice zpracovává topol, používá moderní technologie a má velmi dobrou personální politiku.

      Třetí den nás čekala Jitona Třebíč – výrobce nábytku z masivního dřeva. V třebíčském závodě byly v rámci jeho rozšíření nainstalovány nové technologie, celková výše investice byla 120 mil. Kč. V moderním nábytkářském závodě žáky nejvíce zajímala povrchová úprava a vzorková prodejna.

      Tato exkurze byla umožněna díky grantové podpoře hl. m. Prahy v rámci programu Podpora odborného vzdělávání na území hlavního města Prahy v letech 2014 – 2017 a jejím organizátorem i iniciátorem byla Ing. Marie Nepivodová.

 

 

 Untitled Document

Studentské volby

Květinový jarmark
ve Ctěnicích

Výročí v Mühlbachu

Naši stavaři
opět ve Španělsku

Projekt OPEN RACE

Dendrologická zahrada

Sollertia 2019
Podlaháři

Královská a
Valdštejnská zahrada

Pražský přebor
v atletice ČSMPS

Dne Země 2019

 

archiv článků