školajarov

EXKURZE NA PILE V ČÁSLAVI

Dne 10. května 2017 žáci třídy 1TA oboru truhlářské práce navštívili pilařský závod a provoz na výrobu lepených hranolů LESS & TIMBER v Čáslavi. Pila v Čáslavi je nejmodernější závod na zpracování přesíleného jehličnatého dřeva v ČR i Evropě. Unikátní technologie pásových pil dokáže zpracovat silnou kulatinu v průměru nad 40 cm. Firma se zabývá komplexním zpracováním dřeva, převážně kvalitního přesíleného jehličnatého dřeva s většinovým zastoupením smrku a postupným nárůstem podílu borovice a modřínu. V rámci exkurze jsme si prohlédli všechny čtyři základní výrobní úseky: odkorňování a pořez kulatiny, sušení, skladování a expedice řeziva.

Firma LESS & TIMBER v Čáslavi je také významným producentem truhlářského a stavebního řeziva a dále radiálních lamel s navazující výrobou lepeného hranolu, jehož jsou největším výrobcem v České republice a jedním z největších v Evropě. Kromě toho vyrábí také střešní latě a paletový přířez. Žáci měli možnost sledovat proces výroby lamel přímo ve výrobě.

Zajímavostí je, že firma má energeticky soběstačnou výrobu, protože provozuje jednu z technologicky nejvyspělejších evropských kogeneračních jednotek na spalování dřevní biomasy, produkující elektrickou energii dodávanou do sítě a tepelnou energii využívanou v sušárnách pily.

Žákům se exkurze velice líbila a pomohla jim spojit teoretickou výuku s praxí.

Děkujeme firmě LESS & TIMBER za umožnění exkurze a průvodci za zajímavý výklad.

 

 Untitled Document

Slavnostní předání
výučních listů

Sparťanská pětka

Rekvalifikační kurz
FLORISTA

Dendrologická zahrada
v červnu

Mladý zahrádkář

Rostlinolékařství

Debata s Michelem
Rozsypalem

Zahradníci na Moravě

Soutěž
školních časopisů

Zahradníci vysazovali
záhony před muzeem

 

archiv článků