školajarov

 

 

 

 

škola Jarov
Návštěva Botanické zahrady Přírodovědecké fakulty UK v Praze

      Ráno v pondělí 4. května se zdálo, že nám počasí trochu zkazí prohlídku Botanické zahrady Na Slupi. S prvním ročníkem tříletého zahradnického oboru jsme měli objednanou komentovanou prohlídku venkovní i skleníkové expozice. Jako mávnutím kouzelného proutku však přestalo před desátou hodinou pršet a my jsme mohli začít.

      Nejprve krátká historie a hned nato jsme se vydali po venkovních expozicích – středoevropská květena, vřesovcovité rostliny, vodní a bahenní rostliny, užitkové a léčivé rostliny. V blízkosti skleníků je i expozice subtropických rostlin, které jsou venku jen od jara do podzimu a přes zimu jsou ve studeném skleníku. Vedle skleníků jsou zajímavé rostliny: jinan dvoulaločný – Gingo biloba cv. Praga pěstovaný jako obří bonsaj (stáří cca 130 let), citronečník trojlistý – Poncirus trifoliata – používaný jako podnož pro citrusy, nebo mohutný strom lapina jasanolistá – Pterocarya pterocarpa. Tento strom dnes dokonce ošetřovali „stromolezci“ – prořezávali, svazovali tak, aby byl strom bezpečný pro zaměstnance a návštěvníky botanické zahrady.

      Expozice ve skleníku se rozdělují na tropické a subtropické skleníky. V tropických sklenících najdeme staré exempláře cykasů Cycas circinalis, Cycas revoluta . Dále je zde jezírko s amazonskou viktorií Cruzovou Victoria cruziana , sbírka jednoděložných mohutných bylin – bananovníkovité, strelitziovité a zázvorovité a mnoho dalších více či méně známých rostlin Subtropické skleníky jsou rozděleny na vlhký a suchý. V suchém jsou sukulenty a kaktusy a vlhký subtropický skleník slouží především k přezimování letněných rostlin.

      U východu se s námi ještě rozloučily bohatě a barevně kvetoucí venkovní azalky a rododendrony.

      Návštěva se nám líbila a doufáme, že jsme tady nebyli naposled.

 

 

 Untitled Document

Studentské volby

Květinový jarmark
ve Ctěnicích

Výročí v Mühlbachu

Naši stavaři
opět ve Španělsku

Projekt OPEN RACE

Dendrologická zahrada

Sollertia 2019
Podlaháři

Královská a
Valdštejnská zahrada

Pražský přebor
v atletice ČSMPS

Dne Země 2019

 

archiv článků