školajarov

 

 

 

 

škola Jarov
HOLANDSKO 2018 - Boerma Instituut

    

V pondělí 12. listopadu 2018 se vrátila skupina našich žákyň zahradnických oborů z Holandska.

Díky grantové podpoře v rámci evropského programu Erasmus+ se podzimní výjezd (mobilita) studentů zahradnických oborů naší školy do partnerské floristické firmy Boerma Instituut ve městě Aalsmeer, ležící v těsném sousedství Amsterdamu, již stává hezkou podzimní tradicí.

Letošní stáž byla zahájena 27. října 2018. Studentky byly rozděleny do skupinek po dvou a absolvovaly 6 dnů odborné praxe ve firmách. Jedna dvojice pracovala v rozáriu Belle Epoque, kde se dívky seznámily s provozem firmy, která pěstuje a prodává několik tisíc druhů růží. Majitel firmy pan Frans Nieman se děvčatům odvděčil za dobře vykonávanou práci tím, že si mohly vybrat po dvou růžích, které jim poslal domů do Česka.

V sousedství se nacházela i další firma Morning Glory, kde pracovaly další dívky. Firma se specializuje na pěstování méně známých trvalek. Podle majitele firmy jich má kolem 3,5 tisíc druhů. Tady dívky v rámci stáže ošetřovaly květiny a připravovaly je na přezimování.

Třetí dvojice dívek pracovala v institutu u paní Jacqueline Boerma, kde pomáhaly s provozem institutu, například s přípravou květin na školení a na soutěže, které institut permanentně pořádá. Taky pomáhaly s květinovými dekoracemi a s pracemi, které byli v institutu zapotřebí. Pracovní skupiny dívek se v průběhu pracovních dní prostřídaly na všech pracovištích.

Tři dny pobytu byly věnovány odborným seminářům v Boerma Institutu, kde se studentky učily vázat svatební kytice typu biedermeier, vypichovaly misky k výzdobě stolů, vázaly kytice do spirály, učily se vázat svatební korsáž, viděly i ukázku vázání orchidejí do svatební kytice.

V rámci programu, který připravila paní Boerma, navštívily květinovou burzu Flora Holland v Aalsmeeru. Tato burza je považována za největší aukci květin na světě. Denně se zde prodá 19 milionů řezaných a 2 miliony pokojových květin. Vidět jak burza funguje, byl jedinečný zážitek.

Dalším unikátním zážitkem byla účast na floristických ukázkách mezinárodně uznávaným floristou a vítězem floristů Španělska Carles Fontanillas, který předváděl podzimní variace

a vánoční dekorace.

Poslední pracovní den studentky spolu s paní učitelkou Ing. Ivetou Scholtzovou, která dívky v průběhu celého pobytu doprovázela, navštívily výstavy FHTF v Aalsmeer a výstavu IFTF ve Vijhuizen. Jde o mezinárodní kontraktační výstavy, konané každoročně v listopadu za účasti všech významných společností zainteresovaných do byznysu s květinami. Dívky byly uchváceny tím množství nádherných květin a dekorací.

V průběhu pobytu se byl na studentky přímo na pracovištích podívat i zástupce odboru školství a mládeže Magistrátu hl. m. Prahy Mgr. Bc. Filip Kuchař, který byl shodou okolností ve stejné době v Holandsku na pracovní cestě. Velmi ocenil organizaci našeho pobytu, ale i přístup dívek k práci.

Ve volném čase si děvčata spolu s p. Scholtzovou prohlédly centrum Amsterdamu, projely se lodí pověstnými holandskými kanály. Byly se také podívat v Rijksmuseu, kde obdivovaly díla největších holandských malířů. Další víkend si udělaly výlet do přímořského městečka Zandvoort aan Zee, kde se prošly po písečné pláži a nadýchaly mořského vzduchu. Cestou se zastavily v malebném městečku Haarlem s malými uličkami a starým větrným mlýnem. Větrné mlýny a ukázky tradičních holandských řemesel byly cílem i dalšího víkendového výletu do Zaanse Schans.

Pro všechny studentky byl tenhle studijně-pracovní pobyt cennou profesní zkušeností, kterou jistě využijí v budoucí praxi, a navíc byl obohacen o poznávání Amsterdamu a okolí a o možnost jazykového zdokonalování se v angličtině.

Pobyt proběhl bez komplikací i díky skvělé připravenosti akce ze strany školy a partnerské organizaci Boerma Instituut. Dívkám patří poděkování za velice dobrou reprezentaci školy a skvělé reference na jejich působení a práci ve firmách.

 

 Untitled Document

Slavnostní předání
výučních listů

Sparťanská pětka

Rekvalifikační kurz
FLORISTA

Dendrologická zahrada
v červnu

Mladý zahrádkář

Rostlinolékařství

Debata s Michelem
Rozsypalem

Zahradníci na Moravě

Soutěž
školních časopisů

Zahradníci vysazovali
záhony před muzeem

 

archiv článků