školajarov

 

 

 

 

škola Jarov
Naši žáci brázdí Evropu

      Životní moudro praví, že cestování rozšiřuje obzory…

      Tohle krásné motto se stalo současným zahraničním kurzem naší školy. Již před několika lety jsme otevřeli zcela novou kapitolu ve své zahraniční politice a ta začíná nést své ovoce. Současná moderní evropská škola se bez dobrých a stabilních zahraničních kontaktů dnes již neobejde a toho jsme si dobře vědomi. Proto jsme již před několika lety zahájili sérii jednání s partnery v několika zemích EU. Škola zřídila pozici „koordinátora zahraničních aktivit“, které se ujal učitel cizích jazyků Mgr. Pavel Noha a cílená systematická práce má velké výsledky.

      Evropská komise (u nás zastoupena národní agenturou DZS – Dům zahraniční spolupráce) i samotná ČR nabízí v tomto sektoru mnoho možností financování zahraničních aktivit škol, např. programy Komenius, Erasmus+ (dříve Leonardo da Vinci), strategická partnerství škol KA2, grantové projekty Hl. m. Prahy a další. Škola si tedy vytyčila jasnou strategii a pustila se do práce, a to tak, aby s ohledem na všechny své obory navázala klíčové zahraniční kontakty.

      Zahradnické obory se tedy již několikrát vypravily do Holandska – světové květinové velmoci, kde každoročně několik desítek budoucích floristů absolvuje pracovní stáž u renomované firmy BOERMA Instituut - International Floral Design School, kde se učí různé druhy ručních vazeb, pracují v květinářstvích, zahradnictvích a sadech.

      Žáci oborů truhlář, tesař a dřevostavby zase cestují až do vzdáleného severského Finska - do země proslulé skvělými dřevostavbami, aby se tam přiučili a zdokonalili v práci se dřevem v tamních truhlářských dílnách. Zde se partnerem školy stalo jedno z největších finských školských konsorcií AO Jyväskylä/Jämsä.

      Žáci stavebních profesí absolvovali předloni pracovní stáž v německém Paderbornu a ve školním roce 2015/16 zamíří velká skupina učňů stavebních oborů pro změnu až na úplný jih Evropy do Andalusie (Španělsko). Ve spolupráci se společností EUROPROYECTOS budou pracovat a pomáhat při rekonstrukci hotelu a revitalizaci dvou objektů v Granadě. Součástí skupiny bude i několik žáků se specifickými vzdělávacími potřebami, což jen svědčí o integraci přímo v praxi.

      Každoročně se pak vydává skupina žáků oboru „kominík“ do hornofalckého městečka Mühlbach v jižním Německu, aby se zde přiučili svému „černému“ řemeslu u místního Cechu kominíků - Innung Oberpfalz.

      Od r. 2011 udržuje škola navíc pravidelný kontakt s partnerskou školou Harrow High School v Londýně, kdy vždy jedenkrát ročně probíhají reciproční výměnné návštěvy žáků obou škol.

      Do základního stavebního a zahradnického zaměření školy se před čtyřmi lety vklínil nový obor „management ve sportu“. Tento maturitní obor škola zavedla na základě smlouvy o spolupráci s Fotbalovou asociací ČR (FAČR) a každoročně se do něho hlásí desítky ambiciózních mladých sportovců (nejenom fotbalistů) z celé republiky a ani na ně škola se zahraničními stážemi nezapomíná. V září 2015 vycestuje v rámci projektu pod záštitou velvyslankyně města Hamburk v ČR paní Ursuly Schulzové skupina nejlepších fotbalistů do severoněmeckého Hamburku, aby zde strávili týden v partnerské škole Stadtteilschule Wilhelmsburg, absolvovali několik společných tréninků, sportovních aktivit, sehráli přátelský fotbalový zápas atd. Škola navíc vstoupila do jednání s německým bundesligovým klubem HSV s žádostí, aby si naši žáci mohli zatrénovat se svými německými protějšky přímo na stadionu HSV IMTECH Arena, kde probíhají mistrovské zápasy hvězdných fotbalových týmů celého světa. Německo coby úřadující mistr světa ve fotbale (MS Brazílie 2014) je tak pro mladé fotbalisty z Jarova doslova ideální destinací.

      Všechny zahraniční aktivity škola pořádá na základě finanční podpory z různých grantů, tzn., že žáci a především jejich rodiče platí pouhý symbolický zlomek skutečných nákladů na pobyt.

 

 

 

 Untitled Document

Studentské volby

Květinový jarmark
ve Ctěnicích

Výročí v Mühlbachu

Naši stavaři
opět ve Španělsku

Projekt OPEN RACE

Dendrologická zahrada

Sollertia 2019
Podlaháři

Královská a
Valdštejnská zahrada

Pražský přebor
v atletice ČSMPS

Dne Země 2019

 

archiv článků