školajarov

 

 

 

 

škola Jarov
DVOUDENNÍ DŘEVAŘSKÁ EXKURZE DO JIZERSKÝCH HOR

V termínu 16. – 17. 3. 2017 proběhla dvoudenní exkurze pro žáky učebního oboru truhlář.

Cílem prvního dne, kam jsme se dopravili autobusem a vlakem z Prahy, byla Detoa s.r.o. v Jiřetíně pod Bukovou, kde nás seznámili s historií závodu, představili nám celý sortiment výroby - tedy dřevěné dětské hračky, deskové hry a klavírové mechaniky pro Petrof. Poté nás provedli celou výrobou od přirozeného sušení řeziva venku, předsušováni připravených přířezů v sušárnách, jejich obrábění na NC a CNC strojích, broušení a povrchovou úpravu v bubnech a mnoho ruční práce spojené s kompletací a malováním hraček. Žáky nejvíce zaujaly stroje na výrobu polotovarů, které byly kombinací několika poloautomatizovaných strojů, ale patří do původního několik desítek let starého vybavení a krtečkův kvíz umístěný v části budovy, kde jsou kreativní dílny pro děti.

Odpoledne jsme navštívili pana Ing. Rečka a jeho dílnu na opravu a restaurování pianin a klavírů v Albrechticích. Žáci zde mohli vidět rozebranou mechaniku, opravu ozvučnicové desky, historické cembalo a mohli si také na nástroje v různé fázi rozebrání zahrát. Následoval nákup potravin na společnou večeři a oběd v restauraci Krmelec pod Tanvaldským Špičákem. Odtud jsme se vypravili pěšky na vlak do nedaleké Smržovky, který nás odvezl na Spálov, kde nás čekal namáhavý výstup „kamzičí stezkou“ nahoru do Horské Kamenice.

V Horské Kamenici jsme se po ubytování na chalupě pana Ing. Ryjáčka ještě vypravili na obhlídku „perníkové chaloupky“, historických, zrekonstruovaných a nových roubenek po vesnici. Večerní pěkné počasí jsme využili k opékání buřtů, následoval buřtguláš a místní společenská hra jménem Čamburína.

Druhý den jsme se po snídani a úklidu chalupy vypravili na autobus do Semil menší cca 12km oklikou přes sruby v Jesenném a Riegrovu stezku v přírodní rezervaci údolí Jizery.

 

 Untitled Document

Terénní cvičení
z SKT

Obhajoby
ročníkových prací

Dřevaři ve Finsku

Návštěva dětí
z Mateřské školy

Granty hl. m. Prahy

Sollertie
stavebních oborů

Máme nejlepší
obkladače v republice!

Soutěž o zlaté nůžky

Máme mistryně
ve florbalu!

Sekce
mladých zahradníků

archiv článků