školajarov

ZAHRADNICKÁ EXKURZE PO PRAZE

Kontrola znalostí za školní rok je nejlepší v reálné situaci. Se žáky třetího ročníku oboru zahradnictví jsme prověřovali znalosti ze sadovnictví, sadovnické tvorby a květinářství a floristiky. Nemuseli jsme daleko.

První zastávka byla ve starší části Olšanských hřbitovů. Na hrobech, rodinných hrobech, dvojhrobech či u hrobek jsme mohli vidět dekorace vázané i vypichované či osázené hrobové pole. Klid a chládek zajišťovaly mohutné stromy – lípy, javory, platany …….

Druhé místo, které jsme prohlédli, bylo nedaleko. Jedná se o štěrkové trvalkové záhony v ulici Jičínská. U těchto záhonů je i vysvětlující tabule, což pokládám za velké plus především pro studenty. Záhony jsou dobře zapojené a bezplevelné. Na jaře jsou zde především kvetoucí cibuloviny (šafrány, narcisy, česneky) a jarně kvetoucí hlíznaté rostliny (hlíznaté sasanky). Ty jsou vystřídány trvalkami (kakosty, řebříček, šanta, pryšce …).

Náměstí Jiřího z Poděbrad nám nabídlo lavičky a hlavně kostel Nejsvětějšího Srdce Páně, jehož architektem je Josip Plečnik. V blízkosti kostela jsou trvalé výsadby keřů (bobkovišeň, ptačí zob, dubolistá hortenzie, drobnokvěté růže) a stromů (lípa malolistá i plstnatá, okrasné sakury).

Pro krásný výhled na Hradčany jsme si došli do Riegrových sadů. Jsou zde vzrostlé staré stromy s keřovou podsadbou, ale i nově vysázené stromy (liliovník, jinan) a pro květináře záhon z letniček (cínie, sporýš, aksamitníky, babáty – okrasné listem, šalvěj pomoučená) na vyhlídkové promenádě zvané „kilometr“.

Poslední zastávkou byla Rajská zahrada na Žižkově, která na Riegrovy sady navazuje. Je ve svahu a ten je krásně využit – kombinace dřevin, trvalek a hlavně vody ve formě tekoucí i stojaté. Z trvalek jsou zde nové odrůdy zahradních kopretin – plnokvěté, dále půdopokryvné rozrazily, žlutě kvetoucí krásnoočka. Pro optickou výšku jsou zde nechané odkvetlé dekorativní květenství česneků, kvetoucí kultivary denivky, lichochvostec. Ve stojaté vodě najdeme lekníny, orobince, vrbiny a na břehu i několik druhů vrb, bohyšky, bergénie.

 

 Untitled Document

Slavnostní předání
výučních listů

Sparťanská pětka

Rekvalifikační kurz
FLORISTA

Dendrologická zahrada
v červnu

Mladý zahrádkář

Rostlinolékařství

Debata s Michelem
Rozsypalem

Zahradníci na Moravě

Soutěž
školních časopisů

Zahradníci vysazovali
záhony před muzeem

 

archiv článků