školajarov

 

 

 

 

škola Jarov
EXKURZE DO KONCENTRAČNÍHO A VYHLAZOVACÍHO TÁBORA AUSCHWITZ

Dne 18. 12. se žáci naší školy zúčastnili poznávacího zájezdu do koncentračního a vyhlazovacího táboru v Osvětimi (přesněji Auschwitz).

V táboře zemřelo přes milion lidí, z 90% židé. Většina obětí byla zavražděna v plynových komorách areálu Auschwitz II Birkenau. Plynové komory nebyly jedinou příčinou smrti. Především nelidské podmínky, hladovění, nemoci a nedostatek lékařské péče zapříčinily smrt tisíců dalších osob. Představit si, co se v Auschwitzu dělo, je z dnešního pohledu téměř nemožné. Pobývat na tomto místě nás však přiblížilo smutné historii.

Do první části tábora jsme vstoupili branou s cynickým nápisem Arbeit macht frei - práce osvobozuje. V areálu s cihlovými domky, určenými především pro nacistické dozorce, jsou dnes vystaveny pozůstatky věcí, které patřily obětem. Například boty, hrnce, vlasy. Smutnou připomínkou jsou fotografie vězňů a vězenkyň s daty narození a úmrtí. Někteří vydrželi roky, jiní pouze měsíce. Procházeli jsme i plynovými komorami a viděli spalovací pece.

V druhé části Osvětim – Březinka se na konci 2. světové války nacisté pokusili co nejvíce zahladit stopy a vyhodili tábor do vzduchu. Proto bylo rekonstruováno pár dřevěných budov. Jsou to dřevěné baráky, ve kterých bylo v létě horko k zalknutí a v zimě, kdy v noci teploty dosahovaly -30 stupňů zase krutý mráz. Viděli jsme pryčny, na kterých se muselo vyspat 8-10 lidí najednou, toalety, na které měli vězni vymezený čas asi pěti sekund. Vagon, v němž se tísnilo přes 80 lidí téměř týden bez jídla a vody i rampu, na které se oddělovali ti, kteří budou prozatím pracovat v táboře a ti, kteří jdou rovnou na smrt.

Nedá se říci, že byl výlet pěkný. Byl ale působivý. Je dobře, že se památka obětí připomíná, neměli bychom zapomenout.

 

 Untitled Document

Sparťanská pětka

Rekvalifikační kurz
FLORISTA

Dendrologická zahrada
v červnu

Mladý zahrádkář

Rostlinolékařství

Debata s Michelem
Rozsypalem

Zahradníci na Moravě

Soutěž
školních časopisů

Zahradníci vysazovali
záhony před muzeem

Floristická
soutěž ČZS

 

archiv článků