školajarov

 

 

 

 

škola Jarov
EXKURZE DO KONCENTRAČNÍHO A VYHLAZOVACÍHO TÁBORA AUSCHWITZ

Dne 18. 12. se žáci naší školy zúčastnili poznávacího zájezdu do koncentračního a vyhlazovacího táboru v Osvětimi (přesněji Auschwitz).

V táboře zemřelo přes milion lidí, z 90% židé. Většina obětí byla zavražděna v plynových komorách areálu Auschwitz II Birkenau. Plynové komory nebyly jedinou příčinou smrti. Především nelidské podmínky, hladovění, nemoci a nedostatek lékařské péče zapříčinily smrt tisíců dalších osob. Představit si, co se v Auschwitzu dělo, je z dnešního pohledu téměř nemožné. Pobývat na tomto místě nás však přiblížilo smutné historii.

Do první části tábora jsme vstoupili branou s cynickým nápisem Arbeit macht frei - práce osvobozuje. V areálu s cihlovými domky, určenými především pro nacistické dozorce, jsou dnes vystaveny pozůstatky věcí, které patřily obětem. Například boty, hrnce, vlasy. Smutnou připomínkou jsou fotografie vězňů a vězenkyň s daty narození a úmrtí. Někteří vydrželi roky, jiní pouze měsíce. Procházeli jsme i plynovými komorami a viděli spalovací pece.

V druhé části Osvětim – Březinka se na konci 2. světové války nacisté pokusili co nejvíce zahladit stopy a vyhodili tábor do vzduchu. Proto bylo rekonstruováno pár dřevěných budov. Jsou to dřevěné baráky, ve kterých bylo v létě horko k zalknutí a v zimě, kdy v noci teploty dosahovaly -30 stupňů zase krutý mráz. Viděli jsme pryčny, na kterých se muselo vyspat 8-10 lidí najednou, toalety, na které měli vězni vymezený čas asi pěti sekund. Vagon, v němž se tísnilo přes 80 lidí téměř týden bez jídla a vody i rampu, na které se oddělovali ti, kteří budou prozatím pracovat v táboře a ti, kteří jdou rovnou na smrt.

Nedá se říci, že byl výlet pěkný. Byl ale působivý. Je dobře, že se památka obětí připomíná, neměli bychom zapomenout.

 

 Untitled Document

Terénní cvičení
z SKT

Obhajoby
ročníkových prací

Dřevaři ve Finsku

Návštěva dětí
z Mateřské školy

Granty hl. m. Prahy

Sollertie
stavebních oborů

Máme nejlepší
obkladače v republice!

Soutěž o zlaté nůžky

Máme mistryně
ve florbalu!

Sekce
mladých zahradníků

archiv článků