školajarov

 

 

 

 

škola Jarov
SVATEBNÍ KYTICE A KORSÁŽ

      Teoretická výuka je důležitá, ale je také velice důležité navázat na teorii praxí. Nejoblíbenější ve floristice je vázání svatebních kytic či zhotovení svatebních dekorací, a právě této oblasti byl věnován další školní floristický seminář.

      Přestože mezi nevěstami stále vede růže, my jsme zvolili orchidej můrovec (Phalaenopsis) doplněné minikarafiáty (Dianthus) , rychlenou trvalkou tavolín (Astilbe) a zelení pistácie (Pistacia) , medvědí tráva (Xerophyllum) , salal (Gaultheria) , penízek (Thlaspi) .

      Ploché květy můrovce jsou velice oblíbené v kytici zvané snítka , která patří mezi anglické kytice. Ale je možné ji použít do další varianty anglické kytice anglické kapky. A proto jsme tento tvar zvolili.

      Nejdříve si každý žák či žákyně ze čtvrtého a druhého nástavbového ročníku zahradnictví vybrali kultivar můrovce – barva, velikost květů v latě, minikarafiáty a zeleň. Nejdelší čas zaberou přípravné práce: ustřihnutí květu či zeleně na délku stopky 2 – 5 cm a následně zavoskování (může být i navatičkování) a nadrátování. Drát pro naše květiny a listy jsme vybrali č.5 až č.7. Vosk či navlhčená vatička prodlouží životnost květinám a zeleni. Základem pro tvar konstrukce je drát, ke kterému se nadrátované květiny přivazují pomocí drátu na cívce. Aby nevěstě dráty ve spodní straně kytice nepoškodily šaty, musí se „schovat“ pod listy.

      Florista ke svatební kytici může nabídnout i korsáž pro ženicha, svědka, náhrdelník pro svědkyni, kytičky pro maminky, dekoraci auta a svatebních místností a svatebních stolů.

      Žákyně ze třetího ročníku vytvořily korsáž pro ženicha do klopy ze stejných materiálů jako jejich kolegové z dopoledního vyučování.

      I zde platí, že je to krátkodobá dekorace a že má nejhezčí vydržet cca 24 – 48 hodin. Hlavním motivem byl květ můrovce doplněný zelení a dekoračním materiálem (hliníkový drát, dekorační vlnitý drátek, špendlíky s okrasnou hlavičkou …). Pro uchycení na oděv je na trhu pomůcka – Galla clips – držák pro korsáž ve tvaru písmene „T“ se zavíracím špendlíkem, kterou jsme použily.

      Žáci zjistili, že zhotovení, svatební dekorace není jednoduché a že musí dávat pozor při navazování květů na drát – lámou se a drtí stonky při použití větší síly, okvětní plátky se mačkají. Je to velice filigránská práce, vyžadující čistotu a cit. Výsledek je však úspěšně uvázaná kytice a spokojenost nevěsty.

 

 

 

 

 Untitled Document

Studentské volby

Květinový jarmark
ve Ctěnicích

Výročí v Mühlbachu

Naši stavaři
opět ve Španělsku

Projekt OPEN RACE

Dendrologická zahrada

Sollertia 2019
Podlaháři

Královská a
Valdštejnská zahrada

Pražský přebor
v atletice ČSMPS

Dne Země 2019

 

archiv článků