školajarov

 

 

 

 

škola Jarov
„Stavaři dobyli Španělsko“

      Již počtvrté byla naše škola úspěšná v rámci evropských vzdělávacích programů Erasmus+ (dříve Leonardo da Vinci) schvalovaných národní agenturou DZS, přičemž tento rok nám byl podpořen projekt “Stavaři ve Španělsku“ .

      Ve čtvrtek 8. 10. odletěla skupina deseti žáků stavebních oborů (mezi nimi i tři žáci se specifickými vzdělávacími potřebami) do Granady (s mezipřistáním v Madridu) - do nejjižnější španělské provincie - Andalúsie, aby tam absolvovali pracovní stáž u spol. Europroyectos, která tento rok slaví již 20. výročí svého založení.

      Žáci byli ubytováni v rezidenci přímo v historickém centru města – ve čtvrti Albaicín , v originálních „cave rooms“, tedy jakýchsi jeskynních pokojích, které jsou pro tuto oblast velmi typické.

      V rámci pracovní náplně byli rozděleni do dvou směn (ranní/odpolední) a pomáhali při rekonstrukci nové rezidence Europroyectos, která bude zprovozněna příští rok.

      Prováděli natěračské, zednické, obkladačské práce, pomáhali při manipulaci materiálu (cihly, střešní krytina, obklady, dlažba, písek, cement), úklidu sutiny, přípravě maltových směsí… Jejich práce byla velmi různorodá a vcelku i fyzicky náročná, nicméně stavaři se s ní poprali.

      „Čeští kluci pracovali s fortelem a nasazením, takže po nich zůstal kus dobře odvedené práce, za což je musím pochválit“, řekl při závěrečném rozloučení majitel společnosti Héctor Bernal Trujillo .

      Volný čas žáci využili k poznávání města a jeho památek: královský komplex Alhambra – (druhá nejnavštěvovanější evropská památka hned po pařížské Eiffelovce), katedrála, klášter Sacromonte, židovská čtvrť. grafiti…). Jeden večer pak měli možnost shlédnout představení typického národního „flamenca“, tance plného temperamentu, vášně a emocí. Občas zbyla chvilka i na posilovnu, jogging či městskou plovárnu.

      Žáci podnikli společně i několik celodenních výletů. Navštívili např. půlmilionový přístav Málaga , kde si prohlédli arénu pro 12.000 diváků, která je každoročně v srpnu svědkem koridy - tradičních býčích zápasů .

      Odpoledne se pak vydali na oblíbenou pláž Malagueta, kde strávili několik hodin společně s žákyněmi ze zahradnické školy z francouzského Toulouse, které zde byly též na své pracovní stáži a společně skočili i do mořských vln.

      Stavaři se vydali i do Córdoby , dalšího významného španělského města, kde přešli románský most a prohlédli si starobylé město, jehož historické jádro je největším městským evropským centrem prohlášeným světovým dědictvím UNESCO.

      Největším bonbónkem však byla bezesporu předlouhá cesta na Gibraltar (území spadající pod Velkou Británii), kde si krátce prošli město a poté se vydali až k nejjižnějšímu bodu Evropy - přístavnímu městečku Tarifa. Zde pak vypluli na otevřené moře, aby mohli v rámci dvouhodinové plavby nadace FIRMM pozorovat delfíny a kytovce v jejich přirozeném prostředí Gibraltarského průlivu a Atlantického oceánu. Zážitek dozajista na celý život J .

      Poslední den před odjezdem se pak žáci vypravili do přírodní rezervace na úpati pohoří Sierra Nevada - do rezervace Los Cahorros Altos se závěsnými mosty, stezkami, vodopády a strmými stěnami, kde ušli více než 12 km.

      „Naši žáci se ve Španělsku napoprvé uvedli v dobrém světle, čímž skvěle reprezentovali nejen naši školu, ale i celou ČR. Česká národní vlajka se tedy hrdě skvěla na mnoha místech, což nás velmi těší“ , dodávají zástupci pedagog. doprovodu - Zdeněk Kolínský a Mgr. Pavel Noha.

      Premiérová mise na jih Evropy se tedy zdařila, takže teď už jen udržíme palce i druhé skupině stavařů, která odlétá do Granady 31. 3. 2016 .

 

 

 

 

 Untitled Document

Studentské volby

Květinový jarmark
ve Ctěnicích

Výročí v Mühlbachu

Naši stavaři
opět ve Španělsku

Projekt OPEN RACE

Dendrologická zahrada

Sollertia 2019
Podlaháři

Královská a
Valdštejnská zahrada

Pražský přebor
v atletice ČSMPS

Dne Země 2019

 

archiv článků