100 LET ZALOŽENÍ ZAHRADY

Z DŮVODU COVID-19 JE ŠKOLNÍ BOTANICKÁ ZAHRADA UZAVŘENA.

Historický park jako součást školní botanické zahrady slaví letos 100. výročí založení.  K této příležitosti škola chystala bohatý program, který musel být vzhledem k situaci v republice zrušen. Naši žáci ale stihli ještě v době, kdy směli být ve škole, během své praktické výuky vyzdobit park překrásnými floristickými díly. Byla by neuvěřitelná škoda neumožnit návštěvníkům pokochat se jejich uměním. Zveřejníme sice z této akce fotografie, ale prohlídka přímo na zahradě má své neopakovatelné kouzlo, které se sebekrásnějšími fotografiemi nahradit nedá. Vzhledem k tomu, že celoplošné uzavření botanických zahrad nebylo nařízeno, bude park opět pro veřejnost otevřen od soboty 17. 10. 2020 do odvolání denně v časech 9:00 až 17:00 hod. Žádáme návštěvníky o maximální možné dodržování bezpečnostních pravidel, především rozestupů apod.

V Praze dne 16. 10. 2020

100 let výročí založení parku

Naše škola má ve správě historický park – nyní školní botanickou zahradu v Malešicích na adrese Pod Táborem 17, Praha 9, která slouží výuce žáků především zahradnických ale i stavebních oborů.

Tento historický park letos slaví své 100. narozeniny a k tomuto výročí je i náležitě vyzdoben floristickými kreacemi našich žáků a jejich učitelů.

Kolem roku 1920 rozhodl pan Vladimír Jirásek (některé prameny uvádějí jméno Jirásko), obchodník s uhlím,  o založení přírodně krajinářského parku na pozemcích kolem své novorenesanční vily. Na tomto projektu pravděpodobně pracoval slavný zahradní architekt František Thomayer, autor několika významných pražských parků, například park na Karlově náměstí. Bohužel se nedochovalo mnoho dokumentace z tehdejší doby a tak nemáme toto autorství potvrzeno. Z historického parku se zachoval celkový koncept v podobě modelace koryta potoka s rybníkem v centrální ose. Z původní zahradní architektury můžeme dodnes obdivovat jedny z prvních železobetonových konstrukcí – mostek a vyhlídku. Historií také dýchá pozůstatek skleníkového komplexu u vily. Oranžérie, jak se tehdy tyto zimní zahrady nazývaly, je zajímavá svou nýtovanou konstrukcí a klenutými okny. Dochovalo se také mnoho stromů, dnes obdivuhodných svou mohutností. Jmenujme alespoň platan nebo ořešák černý.

Ač byla první zahradnická škola v Praze založena už v roce 1909, tak k výuce získala tento obdivuhodný prostor až po 2. světové válce.

Další střípky ke 100 letému výročí založení parku v naší botanické zahradě…

Již po 100 se letos převlékl náš historický park do podzimních barev. Pokochejte se alespoň fotografiemi, za aktuální situace je zahrada bohužel pro veřejnost uzavřená….

Již brzy se můžete těšit na Průvodce školní botanickou zahradou, který vzniká k 100. výročí od založení historického parku.
 
© 2019 - Škola Jarov • Učňovská 100/1 Praha 9 190 00