BLÍŽÍ SE ADVENT

Poslední letošní odpoledne floristického grantu hlavního města Prahy 23. 11. 2021 byl nejvhodnější termín si vyrobit adventní věnec, protož Advent začíná právě tuto neděli.

Adventní věnec, či jiné dekorace vyžadují používání určitých materiálů a pomůcek, aby právě tomuto období odpovídaly. Zelená barva – barva života – je určitě nejvíce obsažená v zeleném těle věnce. Žlutá, zlatá – nahrazuje světlo Slunce (dar života) a komety, která letěla nad Betlémem při narození Ježíše. Červená – symbolizuje krev, fialová barva je barvou pokání, růžová barvou radosti. V materiálech volíme chvojí – má nejdelší výdrž, kterou od adventních výrobků vyžadujeme, protože trvá čtyři týdny. Z chvojí se nejvíce využívá jedlové chvojí, ale je možné využít i smrk, zerav, cypřiš, borovici, cesmínu. I když tyto rody někdy vyžadují i práci v rukavicích či jiné techniky, než vázání chvojí na slaměný základ. Nedílnou součástí věnce na položení či zavěšení do prostoru jsou svíčky. Máme možnost vybírat ze svíček tvaru koule, válce, dále barev – lesklých, matných – bílá, smetanová, hnědá, červená, zelená ….. Svíčky se pro bezpečnost umisťují na bodce, která zabrání styku ohně s věnce. Nutno však říci, že nesmíme odcházet od zapálených svíček na věnci!!!! Umístění svíček je pro adventní věnec  daný – musí být rozmístěny přesně do čtvrtí. Pokud floristi zvolí dle přání zákazníka umístění jiné – jedná se již o adventní dekoraci. Materiály na ozdobu adventního výrobku se volí podle symboliky – plody, semena, pečivo, cukroví, koření (obsahují semena – zárodek nového života, používají se z historického hlediska také jako oběť na usmíření bohů). Dnes také máme možnost používat dekorační materiály – různé hvězdičky, andílky, kuličky a baňky, sobíky, jelínky, zvonky, stuhy ….. a to vše z různých materiálů (dřevo, kůra, sláma, textil).

Věnec, svícen i závěs na dveře máme připravený, Advent může přijít.

Přejeme všem krásný adventní čas a pěkné Vánoce.

© 2019 - Škola Jarov • Učňovská 100/1 Praha 9 190 00