DEN NA MODRO – ZELENO

V pondělí 20. 6. 2022 žáci zahradnického oboru zaměřeni na sadovnickou a krajinářskou tvorbu strávili celé dopoledne v Braníku v městské části Praha 4. V této lokalitě  je totiž co obdivovat. Podařilo se zde ve staré zástavbě prosadit modro-zelenou  infrastrukturu a v této nové výstavbě ji ladně začlenit do běžných stavařských činností.

Uznávaný zahradník Ing. Ondřej Fous nás s grácií a noblesou sobě vlastní provedl po podařené rekonstrukci Branického náměstí. Výsadby trvalek, stromů ve městech, využití dešťové vody, dlažba, strukturované substráty a řada témat dala našim žákům další rozhled v zahradnickém oboru. Rozhodně víme, že strom do betonového „hrobu“ nepatří a také víme jak na to, jsme přeci zahradníci.

Zástupce společnosti Trigema nás provedl po nové zástavbě, které je ve všech směrech ohleduplná k životnímu prostředí i změnám klimatu. Modro – zelenou infrastrukturu zde najdeme doslova na každém rohu či střeše. Nahlédli jsme i do projektové dokumentace. Trvalkové záhony, dešťové záhony, výsadba dřevin, hospodaření s vodou, zelené střechy to jsou jen některá zelená témata, která naštěstí již řada developerských společností začíná respektovat.

Poštěstilo se nám i pořádně zmoknout a tak jsme udiveně zírali, v malém přístřešku, jak to všechno báječně funguje. Lehce promočení, ale spokojení, děkujeme našim průvodcům.