DŘEVAŘI S ERASMEM+ VE FINSKU

    

V sobotu 13. dubna 2019 přiletěla přímým letem společnosti FinnAir z Helsinek skupina našich žáků dřevařských oborů z mobilitní stáže Erasmus+.

V rámci projektu Erasmus+ (KA1) „Napříč profesemi – napříč Evropou“ tam absolvovali patnáctidennní pracovní stáž u našeho dlouholetého partnera – školského konsorcia Gradia , které je největším svého druhu v centrálním Finsku (Jyväskylä) .

Hned druhý den po příletu do Finska se jich ujala Milka Niskanen (vedoucí zahraničního odboru pro přijíždějící skupiny), která je provedla celým areálem a krátce představila finský vzdělávací systém. Pak už se žáků ujal Matti Vehkala (mistr odborného výcviku ve školních dílnách).

Seznámil žáky s programem, bezpečností práce a pracovními aktivitami, které je čekají. Naši žáci se seznámili s prací na číslicově řízených strojích (CNC) a každý žák si vyrobil svou vlastní závěsnou skříňku (borovice / masiv), kterou si pak zároveň odvezl domů coby stylový suvenýr.

V rámci odborného výcviku žáci uskutečnili dvě odborné exkurze, a sice prohlídka celodřevěného kostela Vanha kirkko v Petäjävesi z r. 1763. Stavba je naprostou raritou v celém Finsku a od r. 1994 je chráněnou památkou UNESCO .

Druhou exkurzí byl výlet do Tampere (s majestátní dominantou – rozhlednou Näsinneula) , kde žáci navštívili truhlářské dílny umělecko-řezbářských oborů v rámci konsorcia GRADIA. Stáž Erasmus+ však samozřejmě není pouze práce, ale také poznávání místní kultury a zvyklostí.

V rámci volnočasových aktivit byli naši žáci vcelku činorodí, a tak alespoň telegraficky: Alvar Aalto Museo , rozhledna Vesilinna, moderní kostel v centru čtvrti Kuokkala , letecké muzeum Ilmailomuseo , plavecký areál Uimahalli. Večery na koleji Priimus Campus si pak krátili např. stolním fotbálkem, stolním hokejem, kulečníkem a samozřejmě … nezapomněli vyzkoušet i typickou finskou saunu.

Druhý víkend žáci podnikli výlet do sousedního Estonska (Tallinn), kam se dopravili nejprve vlakem do Helsinek a poté trajektem Tallink (Silja Lines).

V Tallinu si prohlédli historické centrum starobylého města a druhý den je pak čekalo unikátní námořní muzeum Lennusadam (Seaplane Harbour), kde mohli vstoupit dokonce až do samého trupu válečné ponorky či si prohlédnout vojenská plavidla a letouny.

Celý pobyt se velice vydařil, a tak naši žáci načerpali mnoho cenných profesních i životních zkušeností. M. Svatuněk, L. Tůma (oba 3T), M. Blažek (1NDP), K. Kubata (3DST) a L. Městka (2TTZ) vzorně reprezentovali školu, za což jim náleží velké poděkování a pochvala.

Lukáš Městka navíc doslova perlil excelentní angličtinou, za což si zaslouží též ještě dodatečnou pochvalu.

Jsme samozřejmě rádi, že se všem žákům i Mgr. Pavlu Nohovi v roli pedagogického doprovodu pobyt vydařil, že se se všemi zážitky a zkušenostmi v pořádku vrátili zpět a děkujeme za vzornou reprezentaci školy v dalekém zahraničí :) .

DŘEVAŘI ERASMUS FINSKO SOŠ JAROV

© 2019 - Škola Jarov • Učňovská 100/1 Praha 9 190 00