EXKURZE DO FIRMY ARBOEKO

Dne 21. 11. 2019 jsem se s mou třídou 3CZ a třídami 3K, 3KV a 4AZ podívala do přední školkařské firmy ARBOEKO s.r.o., jenž se zabývá pěstováním a prodejem okrasných a ovocných dřevin. Firma je na trhu 25 let a má 125 stálých zaměstnanců.

Po příjezdu do obce Obříství, kde firma sídlí, se nás ujali spolumajitelé této firmy Ing. Pavel Kafka a Ing. Petr Sus. Nejprve nám řekli něco málo o historii firmy a poté jsme se rozdělili na dvě skupiny. Každé se ujal jeden z nich.

S mojí třídou jsem šla nejprve na kontejnerovnu, kde nám pan majitel povídal o tom, jak jsou zde rozdělené pěstební plochy, jak fungují technologické postupy, ale i jaké choroby a škůdci je trápí. Bylo to pro mne nové a poučné vidět, jak to funguje ve velké produkci. Poté jsme zašli do foliovníku, kde byli čerstvě nakontejnerované rostliny. Každá rostlina má u sebe velikou ceduli s informacemi o ní.

Další naše cesta vedla k sázecí lince. Byl to pro nás zážitek vidět naživo a v provozu mechanizaci, o které jsme si povídali ve škole. Zrovna zde kontejnerovali sadbu růží, kterou si zaměstnanci před zasazením zatvarovali nůžkami. Odtud jsme šli na prodejní plochu. Je to v podstatě takové „Makro“ s dřevinami.

Celková výměra okrasných školek společnosti činí 205 ha a denní spotřeba vody na zálivku je 3500 l za den. Na závlahu používají vodu z Vltavy. Z celého areálu se přebytečná voda svádí do zásobního bazénu a opětovně využívá.

Poslední zastávkou byla školka, kde nám bylo ukázáno dobývání stromů z volné půdy pomocí speciálního stroje a následně zabalení jejich kořenového balu do juty a drátěného košíku,  který se po roce rozloží. Takto jsou stromy připraveny k expedici a putují za zákazníky.

Exkurze se ještě účastnili zaměstnanci zahrady a naši pedagogové. Všichni jsme si to užili a určitě  nám to hodně dalo do našeho budoucího profesního života.

Studentka 3. CZ  Michaela Babůrková

EXKURZE DO FIRMY ARBOEKO

© 2019 - Škola Jarov • Učňovská 100/1 Praha 9 190 00