KVĚTINOVÁ ŽÍLA NA JAROVĚ

Již čtvrtým rokem se ve vnitřní části naší školy „vlní květinová žíla“. Jedná se o záhon, u kterého se během let mění druhové složení flory – od letniček, dvouletek až po vytrvalé druhy.

V letošním roce jsme před první senosečí mohli s částí studentů, kteří si vybrali studium floristiky, sklidit  květy a vytvořit z nich kytice. Tyto kytice mají svoje specifika.

Kytice, které se vážou z květin, které se pěstují profesionálně, mají většinou květy a květenství větší, pevnější a silnější stonky a tím se do kytic vejde menší počet kusů. Rostlinný materiál z naší květinové žíly jsou luční květiny – kopretina, šalvěj luční, vikve, jetele, knotovka, smolnička, kohoutek …. a také mnoho druhů trav – srha, kostřava, psárka … Všechny tyto druhy mají velice tenké stonky a tak kytice je složena z desítek až stovek kusů.

Výhodou je, že na těchto kyticích se velice dobře studenti naučí techniku tvorby kytice – do spirály. Dalším kladem těchto kytic je, že díky mnoha desítkám až stovkám kusů vydrží dělat potěšení celkem dlouho. Stačí ji častěji doplňovat vodu. Kytice jsou krásné ve skleněných nádobách, ale i v porcelánových či keramických vázách.

Nejprve jsme si došli nastříhat rostliny na žílu. „Náruč“ květů jsme museli očistit, roztřídit na druhy a pak jsme mohli začít skládání květů do spirály. Výsledek jsou krásné luční kytice, kterými jsme udělali radost pedagožkám.