KYTICE PRO RŮZNÉ PŘÍLEŽITOSTI

Práce se živými řezanými rostlinami vyžaduje od floristy cit pro volbu materiálu, preciznost při výběru a ošetření květin a zeleně a samozřejmě správné zpracování. Poskládání stonků do spirály je základní pravidlo všech kytic mimo paralelní kytice. Kyticím jsme se věnovaly na floristických kurzech pořádaných díky grantu hlavního města Prahy.

První kytici, kterou si žákyně uvázaly, byla kulatá dekorativní kytice. Na tento typ kytice jsou vhodné rozvětvené rostliny, kulaté květy. Proto se na tuto kytici hodily velkokvěté karafiáty, minikarafiáty (Dianthus caryophyllus), gerbery (Gerbera jamesonii), kopretina řimbaba (Tanacetum parthenium), šáter – nevěstin závoj (Gypsophilla paniculata). Vhodnou zelení jsme květy doplnily do dekorativní kytice – pistácie (Pistacia lentiscus), eukalyptus (Eucalyptus poulus). Manžetou jsme kytici dotvořily.

Pro kytici č. 2 byl sortiment bohatší. Květiny k řezu se lišily tvarem, barvou texturou, liniemi. Okrasný česnek (Allium sphaerocephalon) – fialové oválné květenství, toulitka (Anthurium hybridum) – zelenovínový toulec se zelenou palicí a celé toto květenství mělo trojúhelníkovitý tvar, výrazné ploché růžové gerbery (Gerbera jamesonii), kuželovité květenství letní fialy (Matthiola incana annua), listy fatsie (Fatsia japonica)a kořenokvětky (Aspidistra elatior) jsme vázaly jako kuželovitou kytici na výšku.

Třetí „kytice“ byla vytvořena z konstrukce z listů medvědí tráva (Xerohyllum tenax) a dvou krásných smetanových jehlicovitých chryzantém (Chrysanthemum – Dendranthema). Původně jsme chtěly využít tuto konstrukci jako zajímavé dozdobení jednoho květu, ale využitím dvou kusů květů by se tato dekorace dala využít i na smuteční příležitost.

V dalších kurzech pořádaných díky grantu hlavního města Prahy vyzkoušíme aranžování nádob – vypichování.

© 2019 - Škola Jarov • Učňovská 100/1 Praha 9 190 00