2020
KLUB RÁDIA JUNIOR
Projekt České ručičky představuje na Rádiu Junior další řemeslo – truhlařinu. Kdy voní dřevo nejvíc? Ze kterého dřeva se dá vyrobit stůl nebo židle? Jaké dřevo má nejkrásnější kresbu? A co má truhlář dělat proto, aby si neufikl prst? Nejen o tom byla řeč v úterním Klubu s vedoucím učitelem odborného výcviku Radkem Andrlíkem a tesařem, Lukášem Červenkou, žákem 3. ročníku oboru truhlář SOŠ Jarov.
Vysíláno na Rádiu Junior 12. 10. 2021
říjen 2021
100 LET TÉMĚŘ NEZNÁMÉ BOTANICKÉ ZAHRADY
Botanická zahrada v Malešicích je trochu jako Šípková Růženka pražských parků, která dlouho spala v zapomenutí, prakticky nemyta a nečesaná, jen trochu oprašovaná. Po léta skrytá vysokou zdí lemující ošklivý úvoz frekventované silnice Pod Táborem, kudy se pěší člověk vydal jen zcela výjimečně, dala se na chvilku zahlédnout prakticky jen z autobusu projíždějícího kolem.
prosinec 2020
STO LET TÉMĚŘ NEZNÁMÉ BOTANICKÉ ZAHRADY. DAJÍ SE TU NAKOUPIT I KVĚTINY
Botanická zahrada v Malešicích je trochu jako Šípková Růženka pražských parků, která dlouho spala v zapomenutí, prakticky nemyta a nečesaná, jen trochu oprašovaná. Po léta skrytá vysokou zdí lemující ošklivý úvoz frekventované silnice Pod Táborem, kudy se pěší člověk vydal jen zcela výjimečně, dala se na chvilku zahlédnout prakticky jen z autobusu projíždějícího kolem.
prosinec 2020
VÝBĚR STŘEDNÍ ŠKOLY – REPORTÁŽ NA ČT24 19. 12. 2020
Reportáž ve zprávách 19. 12. 2020 ve 14,00 hod. na ČT24 o výběru na střední školy. Problematika dnů otevřených dveří, které se musejí dělat online.
prosinec 2020
PĚSTOVÁNÍ CITRUSŮ
Pěstování citrusů. Host: ing. Eduard Chvosta, zástupce ředitele Střední odborné školy Jarov pro odborný výcvik zahradnických oborů. Moderuje Iva Bendová. Český rozhlas Dvojka 11. 12. 2020.
prosinec 2020
NÁVRAT DO LAVIC: JAK PŘEDCHÁZET POTÍŽÍM SPOJENÝM S ROUŠKOU VE VÝUCE?
Mezi prvními se do tříd vrátilo kolem 114 tisíc žáků posledních ročníků středních škol. V lavicích a při praktickém vyučování tráví v rouškách až šest hodin denně, i na to se ale dá podle mnohých zvyknout. Vše je lepší než sociální izolace během distanční výuky, shodují se studenti a učitelé.
prosinec 2020
PUPÍNKY, HORŠÍ ZNÁMKY, BOLEST HLAVY. S ČÍM SE MŮŽE VAŠE DÍTĚ POTÝKAT PŘI NOŠENÍ ROUŠKY VE ŠKOLE?
Žáci základních a někteří studenti středních škol, kteří se už mohli vrátit do lavic, musí trávit v rouškách při vyučování až šest hodin denně. I na to se ale dá podle mnohých zvyknout a jak se ukazuje, mnohdy trpí víc rodiče než samotné děti. Vše je lepší než sociální izolace během distanční výuky, shodují se žáci i učitelé. Jenže s rouškou je těžší komunikace, a když ji musíte mít na obličeji několik hodin v kuse, přináší to i řadu zdravotních potíží. S čím vším se musí žáci a učitelé ve škole vypořádat?
prosinec 2020
SCHOLA PRAGENSIS 2020 – ROZHOVOR S ŽÁKEM SOŠ JAROV
Schola Pragensis 2020. Rozhovor s žákem SOŠ Jarov Jakubem Kopeckým, žákem 3. ročníku oboru „Podlahář“.
listopad 2020
SCHOLA PRAGENSIS 2020 – ROZHOVOR S ABSOLVENTEM SOŠ JAROV
Schola Pragensis 2020. Rozhovor s absolventem SOŠ Jarov Jakubem Pližingerem, bývalým žákem oboru „Strojní mechanik“.
listopad 2020
SCHOLA PRAGENSIS 2020 – ROZHOVOR S MGR. MILOSLAVEM JANEČKEM, ŘEDITELEM SOŠ JAROV
Schola Pragensis 2020. Rozhovor s Mgr. Miloslavem Janečkem, ředitelem SOŠ Jarov.
listopad 2020
SCHOLA PRAGENSIS 2020 – ROZHOVOR S ING. JAROSLAVEM RYJÁČKEM, UČITELEM SOŠ JAROV
Schola Pragensis 2020. Rozhovor s Ing. Jaroslavem Ryjáčkem, učitelem SOŠ Jarov.
listopad 2020
PRAHA ROZSVÍTILA VÁNOČNÍ STROM
Vánoční strom na Staroměstském náměstí se v pátek večer rozsvítil. Původně mělo jít pouze o technickou zkoušku, ovšem po ní se představitelé města rozhodli, že už strom nechají svítit, i když měli v plánu, že strom rozsvítí v noci v některém z následujících dní a budou to přenášet on-line.
„Jednalo se o technickou zkoušku. A teď jsme se dohodli, že není důvod strom znovu zhasínat, je krásný a my už ho necháme rozsvícený,” popsal na místě mluvčí magistrátu Vít Hofman.
Pan primátor Hřib se vyjádřil mimo jiné i o dalším využití stromu po Vánocích.
„Tenhle strom po Vánocích bude převezen na střední školu na Jarově, kde z něj učni oboru truhlář vyrobí nábytek do některého z pražských zařízení sociálních služeb, takže ten strom vlastně nese i tu naději, že bude někde, poslouží ještě vlastně nějakému dobrému účelu,“ řekl primátor Hřib.
listopad 2020
ŘEMESLO MÁ ZLATÉ DNO. NEBOJTE SE VAŠE DÍTĚ PŘIHLÁSIT NA UČEBNÍ OBOR
Navzdory distanční výuce se termín pro odevzdání přihlášek na střední školy a učiliště nezadržitelně blíží. Rozhodujete-li se právě o tom, kde bude Váš syn v příštích letech studovat, určitě zvažte obor instalatér.
listopad 2020
SNÍDANĚ S NOVOU 25. 11. 2020 – ČÁSTEČNÉ ZNOVUOTEVŘENÍ ŠKOL
Reportáž ze Snídaně s Novou ze Střední odborné školy Jarov k otevření škol pro závěrečné ročníky a praktickou výuku. 25. 11. 2020
listopad 2020
ŘEMESLNÉ OBORY TÁHNOU, PRVNÍ ROKY PO VYUČENÍ JSOU ALE KRITICKÉ
Zájem o učební obory v posledních letech stoupá. Shodují se na tom ředitelé středních odborných učilišť, které oslovil projekt Fandíme řemeslu zastřešený Asociací malých a středních podniků a živnostníků ČR (AMSP ČR). Čerství absolventi ale v prvních letech po vyučení často od zvoleného oboru utečou.
„Odhaduji, že v prvním roce po vyučení alespoň dvě třetiny absolventů u svého oboru chtějí zůstat,“ říká Miloslav Janeček, ředitel Střední odborné školy
listopad 2020
VÝUKA NA DÁLKU OHROŽUJE I ŘEMESLA
Dlouhodobá distanční výuka není rizikem jen pro žáky základních škol. Učňum znemožňuje získat praxi. Zdít, soustružit, obrábět, péct, stříhat se zkrátka z videí nebo telekonferencí naučit nedá.
listopad 2020
DISTANČNÍ VÝUKA U UČŇŮ JE STEJNÝ PROBLÉM JAKO U PRVŇÁČKŮ
Dlouhodobá distanční výuka není rizikem jen pro žáky základních škol. Učňum znemožňuje získat praxi. Zdít, soustružit, obrábět, péct, stříhat se zkrátka z videí nebo telekonferencí naučit nedá.
listopad 2020
SNÍDANĚ S NOVOU 13. 11. 2020 – DNY OTEVŘENÝCH DVEŘÍ…
Rozhovor na Snidani s Novou ze dne 13. 11. 2020 na téma: Dny otevřených dveří v době „covidové“.
listopad 2020
SPOLUPRÁCE STŘEDNÍCH ODBORNÝCH ŠKOL A FIREM V DOBĚ DISTANČNÍ VÝUKY
Když vezmeme v úvahu, o kolik času z prezenční výuky přišli žáci v uplynulém školním roce, dostaneme se u prvních ročníků na 420 hodin.
Žákům prvního ročníku tak za minulý školní rok chybí v rámci odborného výcviku 210 hodin. Dnes jsou již v ročníku druhém, ale sotva si po prázdninách zvykli na nový režim, školy jsou opět uzavřené.
„Naše škola se na distanční výuku dokázala poměrně dobře připravit a probíhá přesně podle daných rozvrhů, které jsou předem nastaveny. Samozřejmě, že u teoretických předmětů je tato situace o něco jednodušší než u odborného výcviku a praxe. Abychom situaci v rámci praktických činností zvládli, spolupracujeme s cechy a firmami, které nám dodávají spoustu materiálů, výukových programů a odborná videa pro alespoň částečnou náhradu praxe. Jednou z firem, se kterou Střední odborná škola Jarov spolupracuje velmi úzce, je firma Bosch Termotechnika, která má významný podíl na poli instalatérských a topenářských činností,“ popisuje aktuální situaci Bc. Vilém Kodíček, zástupce ředitele pro oborný výcvik stavebních oborů SOŠ Jarov.
listopad 2020
DISTANČNÍ VÝUKA U UČŇŮ JE STEJNÝ PROBLÉM JAKO U PRVŇÁČKŮ
Střední odborné školy v letošním školním roce navštěvuje celkem 102 303 žáků. Od 5. října se jejich žáci učili teoretické předměty distančně, o devět dní později se jim ale školy uzavřely úplně. Všechny odborné školy totiž musely 14. října ukončit i prezenční výuku praktického výcviku.
listopad 2020
ZESMĚŠŇOVÁNÍ JAKO SPORT. UČITELÉ ČELÍ PŘI ONLINE VÝUCE I ŠIKANĚ
Ze strany zejména starších žáků se učitelé při online výuce často potýkají se šikanou. Žáci je zesměšňují, nahrávají a videa umisťují na internet. „Je to mezi nimi velký sport,“ řekl deníku Echo24 prezident Asociace ředitelů základních škol Michal Černý. Právě i strach ze šikany je tak podle něj v některých případech příčinou nezvládání distanční výuky. Tu však oproti jaru zvládá lépe řádově více škol, dodal Černý. Fatální problém může naopak podle odborníků znamenat distanční výuka pro učební obory.
listopad 2020
JAK VYBRAT STŘEDNÍ ŠKOLU? ŽÁCI STOJÍ PŘED ŽIVOTNÍ VOLBOU, KDYŽ DNY OTEVŘENÝCH DVEŘÍ BYLY ZRUŠENY
Výběr povolání je otázkou, kterou se zabývají mladí lidé, žáci od 14–15 let. S tím samozřejmě souvisí volba střední školy. Na střední školy nyní přichází silné populační ročníky. Větší konkurence však není to jediné, co letos prohlubuje deváťákům dilema, kam se hlásit. Kvůli vládním opatřením a uzavření škol nemohou probíhat dny otevřených dveří. Jak školu poznat zevnitř i bez nich a vybrat si správně?
listopad 2020
DISTANČNÍ VÝUKA NA UČILIŠTÍCH JE KATASTROFA, SHODUJÍ SE JEJICH ZÁSTUPCI
Distanční výuka na odborných učilištích je podle jejich zástupců katastrofou pro odborný výcvik. „Je to jako byste chtěli naučit dítě jezdit na kole bez toho, že ho na to kolo posadíte,“ nabízí srovnání Miloslav Janeček, ředitel Střední odborné školy Jarov.
listopad 2020
DISTANČNÍ VÝUKA: JAK SE ZNÁMKUJE NA DÁLKU?
Domácí úkoly, písemné práce, krátké testy nebo ústní zkoušení – během distančního vzdělávání se způsoby hodnocení žáků zdánlivě nemění. Rozdíly ale jsou. Podle ředitelů středních škol může mít distanční výuka vliv na prospěch žáků i na úroveň získaných znalostí.
říjen 2020
DISTANČNÍ VÝUKA A ZNÁMKOVÁNÍ NA DÁLKU? JDE TO, ALE…
Jarov/Prosek – Domácí úkoly, písemné práce, krátké testy nebo ústní zkoušení – během distančního vzdělávání se způsoby hodnocení žáků zdánlivě nemění. Rozdíly tu ale jsou a na to upozorňují ředitelé dvou středních škol z Prahy 9.
říjen 2020
DISTANČNÍ VÝUKA DRHNE. NA VINĚ JE NEFUNKČNÍ TECHNIKA
Nedostatek počítačů, poruchové mikrofony,zrušená praxe či nepochopení úkolů. S tím vším se teď potýkají studenti a pedagogové napříč metropolí.
Třetí týden od chvíle, kdy jsouzavřené školy, se naplno ukazují nástrahydistanční výuky…
říjen 2020
DISTANČNÍ VÝUKA: JAK SE ZNÁMKUJE NA DÁLKU?
Domácí úkoly, písemné práce, krátké testy nebo ústní zkoušení – během distančního vzdělávání se způsoby hodnocení žáků zdánlivě nemění. Rozdíly ale jsou. Podle ředitelů středních škol může mít distanční výuka vliv na prospěch žáků i na úroveň získaných znalostí.
říjen 2020
O PRAXI NEPŘIJDOU
Mezi školami, jejichž žáci museliod pondělí 5. října zůstat na nejméně 14 dnídoma, je i Střední odborná škola Jarovv Praze 9. Aktuálně se dálkově vzdělává více než 1300 jejích žáků, z toho téměř 800 jsou žáci tříletých učebních oborů, zbytek studuje obory maturitní…
říjen 2020
NA OPATŘENÍ DOPLATÍ HLAVNĚ DEVÁŤÁCI
Ještě minulý týden byl šestnáctiletý učeň-sklenář Florián Trávníček na praxi. Samozřejmě netušil, že je to minimálně do 1. listopadu naposledy. “ V pondělí večer jsem se z médií dozvěděl, že nám praxi ruší., Přitom se celou dobu mluvilo o tom, že praktická výuka na učilištích bude zachována.“ řekl včera Pražskému deníku…
říjen 2020
USADIT UMYVADLO VE ZDI A SVAŘIT K SOBĚ TRUBKY SE NIKDO DISTANČNĚ NENAUČÍ…
Usadit umyvadlo ve zdi a svařit k sobě trubky se nikdo distančně nenaučí, říká ředitel pražského učiliště. Snad to nepotrvá dlouho
Zatímco o prázdninách to vypadalo, že jarní uzavření škol zůstane jen vzpomínkou a lehkým vyrušením jinak neměnných pořádků, měsíc se sešel s měsícem a žáci a studenti středních škol a učilišť už jsou opět doma. Dnes je poslední den, kdy se mohla prezenčně odehrávat aspoň praktická výuka na středních odborných školách. Zašli jsme se podívat do jedné z největších škol tohoto typu v Česku.
Areál Střední odborné školy Jarov leží pár kroků od tramvajové smyčky; tam, kde se širší centrum Prahy nesmlouvavě láme v periferii. Návštěvník, který přichází od tramvaje, vidí na první pohled slabou čtvrtinu impozantního areálu, který střední škola s učilištěm sdílí se soukromou vysokou školou. O několik stovek metrů dál směrem z města leží ještě další školní areál, botanická zahrada.
říjen 2020
POČET ABSOLVENTŮ OBORU INSTALATÉR KAŽDÝ ROK KLESÁ
Kromě krátkého shrnutí kondenzační technologie, principů jejího fungování a vysvětlení základních pojmůse budeme věnovat i tématu kvality otopné vody a zásobníkům. Na několika referencích představíme instalace kondenzačních kotlů v praxi a nechybí ani odkazy namontážní a instalační videa z dílny společnosti Bosch Termotechnika 001
říjen 2020
UČITELÉ SE SHODUJÍ: DISTANČNÍ VÝUKA PREZENČNÍ NENAHRADÍ
Místo lavic gauč nebo křeslo. místo sešitu počítač, místo učitele před tabulí padagog mávající z počítače. Když se letos v březnu ocitli studenti i učitelé ze dne na den doma, mnohé školy to zaskočilo. Musely improvizovat.
To byl případ Gymnázia Špitálská. „Nebyli jsme technicky připraveni,“ vzpomíná ředitel Antonín Zajíc. Škola se však situaci přizpůsobila. A od září studenty pro jistotu učili v nástroji MS Teams. „Distanční výuka se nyní uskutečňuje zase, ale spokojený není asi nikdo. Prezenční výuku zkrátka nelze nahradit online prostředím,“ míní Zajíc.
Ředitel Střední odborné školy Jarov Miloslav Janeček s ním souhlasí. „Český učitel je zvyklý zvládnout téměř všechno. Takže i s distanční výukou jsme si poradili. Pochopitelně někdo lépe a rychleji, někdo potřeboval pomoc od kolegů,“ líčí Janeček, jenž doplňuje, že zatímco někteří učitelé jsou doma a mají home office, najdou se tací, kteří preferují výuku ze svého kabinetu nebo třídy.
říjen 2020
ŘEMESLO JE COOL
DISTANČNÍ VÝUKA NA STŘEDNÍCH ODBORNÝCH ŠKOLÁCH: ŘEMESLO SE Z DOMOVA NAUČIT NEDÁ
České střední školy v letošním školním roce navštěvuje celkem 423 838 studentů. Velká část z nich se od pondělí bude muset učit doma. Ne pro všechny typy škol je ale distanční výuka vhodná. Problémy mají zejména střední odborné školy. Ty navštěvuje celkem 102 303 žáků. Výpadek praktické výuky je prozatím nečeká, na praxe dál chodí do školy.
říjen 2020
KLADY A ZÁPORY DISTANČNÍ VÝUKY – ČESKÝ ROZHLAS PLUS
Klady a zápory distanční výuky
Rozhovor s ředitelem Střední odborné školy Jarov Mgr. Miloslavem Janečkem.
Český rozhlas Plus, 4. 10. 2020 – pořad Odpolední Plus.
říjen 2020
KOMPOST
Kompost. Host: ing. Eduard Chvosta, zástupce ředitele Střední odborné školy Jarov pro odborný výcvik zahradnických oborů. Moderuje Tomáš Voženílek. Český rozhlas Dvojka 2. 10. 2020.
říjen 2020
ŠKOLY SE PŘIPRAVUJÍ NA UČENÍ NA DÁLKU
V celé Praze a pravděpodobně i v celých středních Čechách se od pondělí uzavřoustřední školy. Studenti se budou učit na dálku prostřednictvím počítačů nebo chytrých telefonů. Ještě včera podle semaforu znázorňujícího epidemiologickou situaci nepatřily k hodně zasaženým oblastem Kutnohorsko a Rakovnicko.
říjen 2020
DENÍK PRÁVO
NOVÉ FORMY VÝUKY
„11. březen 2020 zůstane nejspíše dnem, který si budeme všichni dlouho pamatovat“, ohlíží se Pavel Noha. Uzavřením škol kvůli koroně totiž naše školství jednou provždy změnilo svou tvář a tím i svou koncepci, pojetí a dopad.“
září 2020
Prager Zeitung
ŘEMESLO NENAHRADÍŠ – MIROSLAV PETRŽELA – SVÁŘEČ
Miroslav Petržela – svářeč – TV verze
Premiéra dílu: 22. 6. 2020
Jsem vyučený umělecký kovář a zámečník. Se svařováním jsem se potkal již na škole v kovárně. O svařování elektrickým obloukem či plamenem, jsem toho tenkrát moc nevěděl a přitom má člověk svařené výrobky na očích každý den všude kolem sebe. A tak jsem se rozhodl, že se o tom musím dozvědět co nejvíc.
červen 2020
STUDENTSKÉ STÁŽE V ZAHRANIČÍ SI TEĎ VYBÍRAJÍ PŘESTÁVKU
Mezinárodní program studentských stáží, který využívají ročně tisíce vysokoškolských studentů a žáků středních odborných škol, se v současnosti v důsledku pandemie koronaviru pozastavil. Vybraní studenti se ale nemusí obávat, o své zahraniční cesty nepřijdou.
duben 2020
DENÍK PRÁVO
MÍSTO AMSTERODAMU JSOU V DOMÁCÍM VĚZENÍ
Za normálních okolností by se teď Michaela Babůrková chystala na procházky jarním Amsterodamem. Spolu s patnácti spolužáky se Střední odborné školy Jarov by zjišťovala vše o Nizozemsku a o pěstování květin.
Jenže koronavirová pandemie je nepustí ani do vlastní školy, natož do Boerma Institut – International Flora Design School…
duben 2020
ERASMUS A KORONAVIRUS: ŽÁCI O SVÉ ZAHRANIČNÍ STÁŽE NEPŘIJDOU
Kvůli koronavirové pandemii se většina studentů vrací předčasně zpět domů. Ti, kteří teprve do zahraničí měli odjet, zůstávají v republice…
duben 2020
ŠKOLNÍ PSYCHOLOGOVÉ JSOU U NÁS SPÍŠ RARITA
Zatímco v zahraničí jsou školní psychologové poměrně běžnou součástí škol, v Česku se jedná spíš o výjimku…
duben 2020
ŽIVÝ PLOT JE OZDOBOU ZAHRAD
Na jaře je čas na výsadbu živého plotu, protože do léta musí stihnout zakořenit. Pořiďte si buď sazenice, nebo rostliny v kontejneru. Ty mají tu výhodu, že je lze zasadit kdykoliv během roku, kromě doby vegetačního klidu.
duben 2020
Snídaně s Novou – Jaro – co sázet, jak sázet, kam sázet. Střední odborná škola Jarov.
Jaro – co sázet, jak sázet, kam sázet. Snídaně s Novou 6. 4. 2020 Střední odborná škola Jarov.
duben 2020
ODSTARTOVALA SEZONA VÝSADBY ŽIVÝCH PLOTŮ. JAKÝCH CHYB SE VYVAROVAT?
S počátkem března odstartoval ten pravý čas pro výsadbu živého plotu. Na co si dát pozor při nákupu sazenic a jak připravit zahradu před samotným sázením? Je třeba myslet i na to, že živý plot potřebuje pravidelnou péči.
březen 2020
Hobby naší doby – Aloe vera
Hobby naší doby na ČT1 7. 3. 2020 – reportáž ze skleníků Střední odborné školy Jarov. Aloe vera.
březen 2020
Polopatě – příprava záhonu na jaro
Polpopatě 6. 3. 2020 – reportáž z výrobní zahrady Střední odborné školy Jarov. Příprava záhonů na jaro.
březen 2020
ŠKOLNÍ PSYCHOLOGOVÉ JSOU V ČESKU SPÍŠ RARITA. POMOCI DOKÁŽÍ ŽÁKŮM, RODIČŮM I UCHAZEČŮM O STUDIUM
Zatímco v zahraničí jsou školní psychologové poměrně běžnou součástí středních škol, v Česku se jedná spíš o výjimku. Dokáží přitom žákům pomoci například s adaptací v novém prostředí, s osobními problémy nebo se šikanou. Nejčastěji jejich pomoc využívají žáci prvních ročníků. Obracejí se na ně i rodiče.
březen 2020
V ČESKU CHYBÍ GENERACE ŘEMESLNÍKŮ
Zatímco ještě před dvěma lety chybělo v Českukolem tří set tisíc řemeslníků, dnes se jejich počet blíží ke čtyřem stům tisícům…
březen 2020
právo.cz
ucitelskenoviny.cz
SOŠ JAROV = MODERNÍ VYBAVENÍ DÍLEN A UČEBEN
Střední odborná škola Jarov je unikátní školou v mnoha směrech. Spojuje na první pohled naprosto nesourodá zaměření – stavební, dřevařské, zahradnické a sportovní. Úplně na počátku šlo o dvě samostatné střední školy – jedna se stavebním a dřevařským zaměřením a druhá zaměřená na zahradnické obory. Tyto dvě, již ve své době velké a prestižní školy, byly k 1. lednu 1998 sloučeny do jednoho právního subjektu.
březen 2020
Hobby naší doby – Tchýnin jazyk – Tenura
Hobby naší doby 22. 2. 2020 – reportáž z našich skleníků Střední odborné školy Jarov. Tchýnin jazyk | Sansevieria, Tenura.
únor 2020
POLOPATĚ – BEGONIE SOŚ JAROV
Reportáž ČT1 v pořadu Polopatě, téma Begónie SOŠ Jarov 16. 2. 2020.
únor 2020
NAVZDORY RŮSTU ZÁJMU O UČEBNÍ OBORY V ČESKU UBÝVÁ ŘEMESLNÍKŮ
Navzdory nárůstu zájmu o učební oboryvposledních letechje v Českučím dál méně řemeslníků. Starší odchází do důchodu a mladí je nestačí naharazovat.
únor 2020
FESTIVAL ŘEMESLA ŽIVĚ
Reportáž Studia 6 dne 12. 2. 2020.
únor 2020
PRIMÁTOR PŘIJAL ZÁSTUPCE CECHOVNÍCH SKUPIN
Primátor přijal zástupce cechovnich skupin.
únor 2020
STAŘÍ ŘEMESLNÍCI ODCHÁZEJÍ DO DŮCHODU, MLADŠÍ JE NESTAČÍ NAHRAZOVAT…
Reportáž na ČT1 18. 2. 2020 ve večerních zprávách.
Staří řemeslníci odcházejí do důchodu, mladší je nestačí nahrazovat, mají i menší zájem.
únor 2020
ZÁJEM O UČEBNÍ OBORY ROSTE, ALE DOBRÝCH ŘEMESLNÍKŮ JE MÁLO. KTERÝCH CHYBÍ NEJVÍCE?
To, že v Česku chybí celá generace řemeslníků, je nemilým ale známým faktem. Na některé z nich se čeká více než půl roku. Navíc s nejistým výsledkem, že skutečně řemeslo ovládají. Problém mají i stavební firmy, přestože je neváhají dobře zaplatit a nabízejí i další výhody. Nabídkám ze zahraničí ale ve většině případů konkurovat nedokážou.
únor 2020
V ČESKU UBÝVÁ ŘEMESLNÍKŮ, ODCHÁZEJÍ DO DŮCHODU A MLADÍ JE NESTAČÍ NAHRAZOVAT
Navzdory nárůstu zájmu o některé učební obory v posledních letech je v Česku čím dál méně řemeslníků. Starší odchází do důchodu a mladí je nestačí nahrazovat. Zatímco před dvěma lety chybělo v ČR kolem 300 000 řemeslníků, nyní je to přibližně 400 000. Jejich nedostatek souvisí mimo jiné s demografickým vývojem. Vyučení lidé proto často mohou očekávat nadprůměrné příjmy, sdělil novinářům ředitel pražské Střední odborné školy Jarov Miloslav Janeček.
únor 2020
NA JAKOU STŘEDNÍ ŠKOLU, GYMNÁZIUM NEBO UČILIŠTĚ SE VYDAJÍ VAŠI DEVÁŤÁCI
Reportáž na Snídani s Novou 7. 2. 2020. Ve vstupech promluví ředitel školy Jarov Mgr. Miloslav Janeček a žáci 3. ročníku školy Jarov, František Plášil, Josef Nekolný a Hana Šindelářová.
únor 2020
Deváťáky čeká výběr střední školy. Rady, jak si zvolit tu správnou
Skoro osmdesát tisíc deváťáků si už velmi brzy musí vybrat, kam povedou jejich další kroky a jakou střední školu chtějí studovat. Přihlášku musejí podat do 1. března. Jak si ale vybrat správně? Ideální je pohlídat si víc věcí.
únor 2020
VÝBĚR STŘEDNÍ ŠKOLY: JAK NEŠLÁPNOUT VEDLE, NA CO SE ZAMĚŘIT A KOHO SE PTÁT
Téměř 80 tisíc deváťáků čeká rozhodnutí, kam jít dál studovat. Na výběr střední školy a podání přihlášky mají současní deváťáci čas do 1. března. Nerozhodným uchazečům mohou napovědět dny otevřených dveří. Co dalšího může pomoct s výběrem střední školy?
leden 2020
PODLE ČEHO VYBÍRAT STŘEDNÍ ŠKOLU
Výběr střední školy je dlouhodobá záležitost a neměl by se nechávat až na konec deváté třídy. Podle jakých kritérií druh školy vybírat, vysvětluje Miloslav Janeček, ředitel Odborné školy Jarov.
leden 2020
REKVALIFIKAČNÍ KURZY HRADÍ ÚŘADY PRÁCE
Nemůžete z jakéhokoliv důvodu sehnat práci v oboru, ve kterém jste dosud mnoho let pracovali? Nebo chcete úplně změnit profesi či si doplnit vzdělání, protože třeba není o tu vaši na trhu práce až takový zájem? Řešením mohou být rekvalifikační kurzy, které si buď zaplatíte sami, nebo vám je uhradí úřad práce. Musíte o této možnosti ale vědět, praxe je spíše taková, že úředníci vám tuto možnost sami nenabídnou.
leden 2020
VÝBĚR STŘEDNÍ ŠKOLY: TIPY, ČEHO SI VŠÍMAT NA DNECH OTEVŘENÝCH DVEŘÍ
Kolem 80 tisíc deváťáků čeká tento školní rok zlomový krok. Jakou střední školu si vybrat? Definitivní rozhodnutí většinou padne až na dnech otevřených dveří.
Rozšířeným vodítkem při výběru školy bývají webové stránky škol a jejich profily na sociálních sítích. Digitální obraz se však od toho reálného může hodně lišit. Skutečně nezávislé hodnocení jednotlivých škol nabízejí inspekční zprávy, přístupné na webu České školní inspekce. Dotýkají se například úrovně výuky cizích jazyků, výběru z mimoškolních aktivit nebo modernizace a technologického zázemí školy. Informace o výsledcích školy u státních maturit zase nabízejí stránky Centra pro zjišťování výsledků vzdělávání (CERMATu).
leden 2020