NAPSALI A NATOČILI O NÁS
2021
DALŠÍ ONLINE VÝUKA BY BYLA PRO UČEBNÍ OBORY KATASTROFA, VARUJE ŘEDITEL. UŽ TEĎ ŘEŠÍ VELKÉ ABSENCE
Pandemie koronaviru po celém Česku výrazně zasáhla žáky a studenty po celém Česku. Ti se museli měsíce učit doma a s učiteli se vídali jen skrze obrazovky počítačů. Přestože politici teď slibují, že k další plošné uzavírce už nedojde, mezi některými řediteli středních odborných škol panuje obava, že studenti opět přijdou o nezbytné hodiny praktické výuky, která je pro uplatnění například u učebních oborů klíčová…
TRUHLÁŘKA ČI KOMINICE. MUŽSKÉ OBORY LÁKAJÍ STÁLE VÍCE DÍVEK
Většinou platí, že když už se objeví dívka na typicky chlapeckém oboru, patří k těm nejlepším…
Článek v Deníku Praha
ŘEDITELÉ MAJÍ OBAVY Z UZAVÍRÁNÍ ŠKOL
Epidemická situace v Česku se nevyvíjí příliš dobře a učitelé nejen středních škol mají obavy, že se bude opakovat scénář z loňského školního roku a jejich školy se opět uzavřou. Navíc řeší i další problém – vysokou absenci žáků způsobenou extrémním výskytem respiračních onemocnění.
DĚTI SE DOČKALY ÚTULNÉHO DOMOVA
V listopadu proběhla dlouho očekávaná a kvůli covidu odkládaná charitativní akce v Dětském domově v Unhošti. Cílem projektu
bylo zútulnit vnitřní obytné prostory. Práce se chopil tým zkušených
malířů z Cechu malířů a lakýrníků i skupina učňů SOŠ Praha -Jarov, kteří společnými silami zrenovovali 20 pokojů. Žáci malířského oboru nejen přispěli ke zdaru dobré věci, ale mohli si osahat zvolené řemeslo v reálném terénu. Ověřili si naučené postupy i své řemeslné schopnosti a také vyzkoušeli malířské barvy Remal, které do akce darovaly Barvy
a laky Teluria.
VÁNOČNÍ STROM NA STAROMĚSTSKÉM NÁMĚSTÍ BUDE SLOUŽIT DOBRÉ VĚCI
Přibližně 22 metrů vysoký smrk bude zdobit Staroměstské náměstí až do příchodu Tří králů. Zatímco teď tak vánoční strom plní funkci čistě estetickou, po Novém roce vyrazí na další cestu. Praha počítá s tím, že poté, co bude odstrojen, jeho dřevo poslouží pro výrobu nábytku, který chce nabídnout svým sociálním a pobytovým zařízením. Ten vyrobí studenti truhlářského oboru na pražském Jarově.
KDYŽ SOUTĚŽÍ TRUHLÁŘŠTÍ UČŇOVÉ…
Na začátku listopadu jsme se s redakcí vypravili na dovednostní soutěž učňů v oboru truhlář, a sice na pražské regionální kolo, které pořádala Střední odborná škola Jarov. Soutěže odborných znalostí se zúčastnily dvě školy – SOŠ Jarov a Akademie řemesel Praha – Střední škola technická, každá v zastoupení dvou žáků. Úkolem soutěžících bylo vytvořit z připraveného materiálu skříňku s dvířky, která měla spojení na polokryté ozuby, dvířka byla spojená na jednoduchý čep a rozpor…
RÁDCE PRAKTIKA: KDE SE NAUČIT ŘEMESLU?
Střední odborná škola Jarov nabízí vzdělávání ve čtyřletých studijních a tříletých učebních oborech. Studijní obory jsou zakončené maturitou, učební obory výučním listem. Na tříleté učební obory se dá navázat v rámci dvouletého denního nástavbového studia zakončeného maturitou…
ŘEMESLO A POČÍTAČE LÁKAJÍ STÁLE VÍC DÍVEK
Instalatérka, truhlářka nebo programátorka – stále více dívek se v posledních letech hlásí na v minulosti typicky mužské obory. Na školách patří k nejlepším studentům a v praacovním životě své mužské kolegy často převyšují…
ŽÁKŮ ODBORNÝCH ŠKOL PŘIBÝVÁ
Praktická výuka je pro studium řemesla stěžejní. Kvůli protiepidemickým opatřením se ale loňském školním roce učni do školních dílem téměř nepodívali…
NASTÁVÁ ČAS NA ZAZIMOVÁNÍ ZAHRAD. NA CO MYSLET A CO NEDĚLAT?
Češi patří k opravdovým milovníkům zahradničení. Bylinky, ovoce, zeleninu nebo květiny pěstuje kolem 70 procent Čechů. S příchodem chladného počasí začínají Češi své zahrady připravovat na zimu. Při správném zazimování přežijí vysázené rostliny chladné měsíce bez újmy.
ceskenovinky1.eu
womanandstyle.cz
trendyzdravi.cz
vecerni-praha.cz
prazkypatriot.cz
prekvapeni.kafe.cz
udalostiextra.cz
penzista.net
rodina21.cz
mezizenami.cz
infodnes.cz
bytoverekonstrukce.cz
aktual24.cz
stavebniserver.com
zahradkarskaporadna.cz
OBAVY ZE ZAVÍRÁNÍ ŠKOL A SPOR O TESTOVÁNÍ NA ŠKOLÁCH
Reportáž Prima NEWS natočená na SOŠ Jarov dne 3. 11. 2021.
Vysíláno živě v odpoledních zprávách a v sestřihu v reportáži Hlavních zpráv na Prima NEWS.
NEJLEPŠÍ FLORISTA NEMÁ RÁD TRNITÉ RŮŽE
Článek k nejlepšímu floristovi ČR.
KLUB RÁDIA JUNIOR
Projekt České ručičky představuje na Rádiu Junior další řemeslo – truhlařinu. Kdy voní dřevo nejvíc? Ze kterého dřeva se dá vyrobit stůl nebo židle? Jaké dřevo má nejkrásnější kresbu? A co má truhlář dělat proto, aby si neufikl prst? Nejen o tom byla řeč v úterním Klubu s vedoucím učitelem odborného výcviku Radkem Andrlíkem a tesařem, Lukášem Červenkou, žákem 3. ročníku oboru truhlář SOŠ Jarov.
Vysíláno na Rádiu Junior 12. 10. 2021
říjen 2021
COVID-19 ZÁJEM O ŘEMESLO NESNÍŽIL. ŽÁKŮ ODBORNÝCH ŠKOL NAOPAK PŘIBÝVÁ
Praktická výuka je pro studium řemesla stěžejní. Kvůli protiepidemickým opatřením se ale v loňském školním roce učni do školních dílen téměř nepodívali. I proto se ředitelé středních odborných škol báli, že do prvních ročníků letos nastoupí výrazně méně žáků. Jejich obavy se ale nenaplnily. Naopak. Většina středních odborných škol hlásí větší počet prváků než loni…
kurzy.eu
regiony24.cz
frydecko-mistecko.cz
tojesenzace.cz
aktual24.cz
pro-miminka.cz
ceskenovinky1.eu
udalostiextra.cz
un.cz
pravo.cz
primadoma.cz
estav.cz
ŘEMESLO JE COOL – ZEDNÍK
Řemeslo je cool – obor Zedník. Další díl opět natočen na SOŠ Jarov 2021.
NA VORU DO UNESCO
Článek z Mladého světa – Na voru do UNESCO
LIPOVÁ RATOLEST 2021
Ve dnech 21. – 23. 9. 2021 se konal v Krnově 12. ročník soutěže pro žáky středních škol jako součást Landscape festivalu.
Živý vstup na ČT24 v pořadu STUDIO 6 dne 23. 9. 2021
DOPOLEDNÍ HOST RÁDIA Z
Rozhovor s mistrem floristou ČR žákem SOŠ Jarov Filipem Hroudou a učitelkou odborné výchovy Marií Weigrichtovou.
Vysíláno na Rádiu Z 29. 9. 2021.
DĚČÍNSKÁ KOTVA
Děčínská kotva 2021 – mistr florista ČR, žák SOŠ Jarov Filip Hrouda.
Reportáž na ČT24 – 26. 9. 2021.
NEJLEPŠÍ FLORISTA ČESKÉ REPUBLIKY JE Z PRAŽSKÉHO JAROVA
Letos uplynulo 50 let od založení nejprestižnější soutěže mistrovství floristiky České republiky Děčínská kotva. Jubilejní ročník se konal mezi 15. a 17. zářím a zcela ho ovládl třiadvacetiletý Filip Hrouda. Student Střední odborné školy Jarov si odnesl několik prvních míst a vybojoval titul mistra floristiky České republiky.
Letošního klání se zúčastnilo celkem 23 soutěžících – 17 žáků floristických středních odborných škol a šest profesionálních floristů. Mezi nimi vyčníval Filip Hrouda, který navštěvuje první ročník nástavbového studia zahradnického oboru Střední odborné školy Jarov v Praze 9. „Filip byl pro tým naší školy velikou oporou. Dařilo se mu ve všech čtyřech disciplínách soutěže – za kytici a květinovou bránu si odnesl druhá místa, ve volné soutěžní disciplíně a dekoraci v exteriéru už ale stál na stupních vítězů nejvýše. Zároveň dostal ocenění za kreativitu od časopisu Profi florista a Floristika. Celkové první místo ale nebylo ještě to nejlepší. Filip v silné konkurenci vybojoval ten nejcennější titul, který naše škola za celých 50 let historie této soutěže nikdy nezískala, a stal se mistrem floristou České republiky,“ řekl Miloslav Janeček, ředitel Střední odborné školy Jarov (SOŠJ).
KAMNAŘINA JE PĚKNÉ ŘEMESLO, ALE BEZ KAMNÁŘŮ TO NEPŮJDE…
Na dobrého kamnáře si dnes počkáte zpravidla dva roky. Bohužel žáků denního studia je velmi málo, tak jednou z cest, jak rozvíjet naše řemeslo, jsou rekvalifikace. Tady je zájem o změnu profese čím dál větší.
MISTROVSKÉ ZKOUŠKY
Mistrovské zkoušky
Reportáž na ČT1 – 23. 8. 2021.
VÝSLEDKY ZKOUŠEK A NOVÝ ŠKOLNÍ ROK
Výsledky zkoušek a nový školní rok.
Reportáž na TV NOVA – SNÍDANĚ S NOVOU 23. 7. 2021.
„JSI BLBEJ, NEVEZMOU TĚ ANI NA ZEDNÍKA!“ TOHLE STARÉ ÚSLOVÍ UŽ DÁVNO NEPLATÍ
„Jsi blbej, nevezmou tě ani na zedníka!“ Tohle staré úsloví už dávno neplatí
Článek v deníku Metro ze dne 21. 7. 2021
UČŇOVSKÉ ZKOUŠKY O PRÁZDNINÁCH
Reportáž na ČT1 natočená na SOŠ Jarov a vysílaná v Událostech 13. 7. 2021.
DO ŠKOLY I O PRÁZDNINÁCH
Reportáž na TV Seznam natočená na SOŠ Jarov 2. 7. 2021 a vysílaná ve Zpravodajství TV Seznam 5. 7. 2021.
KANCELÁŘI, ADIEU! Z PRÁVNÍKA MŮŽE BÝT KAMNÁŘ NEBO MALÍŘ
Z VZROSTLÉHO VÁNOČNÍHO SMRKU SE STALY LAVIČKY A ZÁHONY PRO DOMOV SENIORŮ
PRAGUE TRANSFORMS LAST YEAR’S CHRISTMAS TREE INTO FURNITURE FOR ELDERLY HOME
Garden benches and mobile flower beds were donated to the Home for the Elderly in Malešice.
At the beginning of this year, the Czech City of Prague made a commitment to extend the life of Christmas trees by recycling them and transforming them into furniture for social facilities.
As such, it announced that students in the field of carpentry from the Jarov Secondary Vocational School would use their skills to help the city achieve its sustainable goals.
An innovative and sustainable city
In a press release by the municipality, Mayor Zdeněk Hřib commented on the students’ efforts:
“Even around Christmas, the tree made passers-by happy in the Old Town Square. Now, thanks to the skillful students of the Jarov Secondary School, it has been used to create specific products which, I believe, will serve clients of the Home for the Elderly in Malešice for many years. It is thus not only an effective use and transformation of already existing material but also a nice symbol of connecting generations.”
Z VÁNOČNÍHO STROMU VYROBILI LAVIČKY
Hlavníměsto včera slavnostně předalo výrobky ze smrku, který během Vánoc zdobil Staroměstské náměstí. Učnize Střední odborné školy Jarov z oborů zahradník a truhlář z něj vyrobili dvě zahradní lavičky a čtyři mobilní záhony. Hotové výrobky pak škola darovala Domovu pro seniory v Malešicích…
ČT – PŘEDÁNÍ VÝROBKŮ Z „VÁNOČNÍHO STROMU“ DOMU SENIORŮ V MALEŠICÍCH
ČT – Lavičky a truhlíky z „vánočního stromu“ vyrobili žáci pod vedením učitelů odborné výchovy na SOŠ Jarov.19.5.2021 byly výrobky předány primátorem hl. m. Prahy Zdeňkem Hřibem , ředitelem SOŠ Jarov Miloslavem Janečkem, radním Vítem Šimralem a ředitelem DS Malešice Evženem Kokešem.
ČESKÝ ROZHLAS DVOJKA – KRÁLOVSTVÍ ZA DOBRÉHO ŘEMESLNÍKA
Rozhovor s ředitelem SOŠ Jarov Mgr. Miloslavem Janečkem na téma „Království za řemeslníka aneb jsme v rou řemeslníka“.
Vysíláno na ČRo Dvojka 14. 5. 2021.
MALOVÁNÍ INTERIÉRU: HITEM JSOU KREATIVNÍ STĚRKY
Chcete si vymalovat byt a přemýšlíte jak? V tom případě před vámi stojí nelehký úkol. Díky moderním barvám a různým technologiím je možné téměř vše. Záleží jen na vaší odvaze a zručnosti řemeslníka…
STŘEDNÍ ODBORNÁ ŠKOLA JAROV PEČUJE O PAMÁTKU NAŠICH PŘEDKŮ
Už řadu let se žáci a pedagogové ze Střední odborné školy Jarov v Praze 9 starají o pomník v ulici Pod Táborem, připomínající památku občanů z Hrdlořez, kteří padli v 1. a 2. světové válce. Letošní jarní úklid památníku je hotový, kromě samotného pietního místa žáci zvelebili i jeho okolí a nový nátěr dostal i plůtek.
ČAS VÝSADBY ŽIVÝCH PLOTŮ JE TU
Krásný živý plot, to je běh na dlouhou trať. O výsledku se ale do značné míry rozhoduje již na samém začátku, tedy při jeho výsadbě. Vše si proto dobře promyslete. A to nejen při výběru rostlin.
HOBBY NAŠÍ DOBY – KAPRADINY
Pokojové kapradiny – Hobby naší doby
Jaroslav Čuba prozradí mnoho zajímavostí o pěstování a množení pokojových kapradin, což je pro mnoho jejich milovníků tvrdý oříšek.
CHAOTICKÁ ROZHODNUTÍ VLÁDY A KVALIFIKACE BUDOUCÍCH ŘEMESLNÍKŮ
Praktická výuka na středních odborných školách odstartovala 26. dubna. Podle ředitelů škol ale vláda rozhodla o návratu žáků do školních dílen zbytečně pozdě. Problém vidí zejména u žáků třetích, tedy závěrečných ročníků učebních oborů, kteří přišli o stovky hodin odborného výcviku a chybí jim potřebná praxe.
UČNI BUDOU DO ŠKOLY CHODIT I V ČERVENCI. MUSÍ DOHNAT PRAKTICKOU VÝUKU
Naposledy ve škole? „Už ani nevím… Někdy před Vánoci,“ tak na dotaz Pražského deníku včera reagoval Lukáš J. patnáctiletý student Gymnázia Na Zatlance. Po chvíli přemýšlení si vzpomněl, že v prosinci chodil do školy dva týdny.
NEŽ SE STUDENTI VRÁTILI DO DÍLEN, UŽ Z NICH MUSELI MATUROVAT. NABÍZELI JSME KONZULTACE, BRÁNÍ SE ŘEDITELÉ
Odložit praktickou část maturit i závěrečných zkoušek na učebních oborech mohly školy až na konec prázdnin. Naprostá většina z nich to ale neudělala a termín pouze posunula o měsíc či dva. Někde se maturovalo dokonce už minulý týden, ještě předtím, než se praktická výuka obnovila. Návrat do dílen a laboratoří je znovu možný až od tohoto týdne…
CHAOTICKÁ ROZHODNUTÍ VLÁDY VEDOU K NÍZKÉ KVALIFIKACI BUDOUCÍCH ŘEMESLNÍKŮ
Praktická výuka by měla na středních odborných školách odstartovat 26. dubna. Podle ředitelů škol ale vláda rozhodla o návratu žáků do školních dílen zbytečně pozdě. Problém vidí zejména u žáků třetích, tedy závěrečných ročníků učebních oborů, kteří přišli o stovky hodin odborného výcviku a chybí jim potřebná praxe.
ŘEDITEL ŠKOLY: KVŮLI ABSENCI PRAKTICKÉ VÝUKY SI UČNI PRÁCI TOLIK NEOSVOJÍ
Učni v posledním ročníku učebních oborů na Střední odborné škole (SOŠ) Jarov v Praze 9 budou mít letos praktickou výuku o měsíc déle než je pravidlem. Do dílen tak budou budoucí zedníci, klempíři, instalatéři, tesaři a další chodit i v červenci, aby dohnali dlouhý výpadek praktické výuky, která se mnoho měsíců konala jen přes počítač. Přesto lze očekávat, že si letošní absolventi tříletých učebních oborů odnesou ze školy méně znalostí než dříve. Sdělil to ředitel školy Miloslav Janeček. V pondělí se tam k praktické výuce vrátilo asi 750 žáků, kteří se věnují stavebním a zahradnickým oborům.
STŘEDOŠKOLÁCI SE VRACÍ NA PRAKTICKOU VÝUKU. ZE ZAČÁTKU BUDOU PŘEDEVŠÍM OPAKOVAT LÁTKU
Žáci středních škol a studenti posledního ročníku vysokých škol se v pondělí vrací k praktické výuce, která se kvůli opatřením proti COVID-19 konala naposledy před Vánoci. Návrat do laboratoří, dílen či ateliérů se bude týkat zhruba 130 tisíc mladých lidí. Učit se budou s povinnými respirátory a testováním na covid. Zároveň se v některých krajích kompletně otevřou školky, kde výskyt nově nakažených COVID-19 klesl pod 100 na 100 tisíc lidí za sedm dní.
OBNOVENÍ PRAKTICKÉ VÝUKY, KAUZA BERETA U SOUDU A ROZVOLŇOVÁNÍ V ITÁLII
Obnoví se praktická výuka ve středních školách a v posledních ročnících vysokých škol.
Zároveň se kompletně otevřou mateřské školy v krajích, kde je týdenní přírůstek nových případů nákazy covidem-19 pod 100 na 100 tisíc obyvatel. Jde o Karlovarský a Královéhradecký kraj, mohl by k nim přibýt i Plzeňský kraj…
NÁVRAT K PRAKTICKÉ VÝUCE – HLAVNÍ ZPRÁVY 26. 4. 2021
Reportáž na TV Prima – Hlavní zprávy 26. 4. 2021 k návratu žáků středních škol k praktické výuce. Reportáž ze SOŠ Jarov a dalších středních škol.
NÁVRAT K PRAKTICKÉ VÝUCE 26. 4. 2021
Reportáž na TV Prima – Nový den 26. 4. 2021 k návratu žáků středních škol k praktické výuce. Přímý vstup ze SOŠ Jarov.
NÁSTUP ŽÁKŮ STŘEDNÍCH ŠKOL NA PRAKTICKOU VÝUKU OD 26. 4. 2021
Reportáž na TV Nova – Televizní noviny 25. 4. 2021
RADY PTÁKA LOSKUTÁKA – OPRAVA POŠKOZENÉ SÁDROKARTONOVÉ STĚNY
Na SOŠ Jarov se natáčela reportáž TV Nova do pořadu Rady ptáka Loskutáka.
Oprava poškozené sádrokartonové stěny. Vysíláno 24. 4. 2021.
ŘEMESLO MÁ ZLATÉ DNO, ALE LIDI TO POZNAJÍ AŽ V DOSPĚLOSTI, ŘÍKÁ PEDAGOG
Petr Dvořák je vedoucím celoživotního vzdělávání na Střední odborné škole Jarov. Podle jeho zkušeností stále více platí, že řemeslo má zlaté dno. Mají v kurzech hodně vysokoškoláků, kteří už jsou unaveni z jednotvárné kancelářské práce, chtějí otočit svůj život a dělat něco, za čím by výsledek jejich práce byl vidět.
CHAOTICKÁ ROZHODNUTÍ VLÁDY VEDOU K NÍZKÉ KVALIFIKACI BUDOUCÍCH ŘEMESLNÍKŮ
Praktická výuka by měla na středních odborných školách odstartovat 26. dubna. Podle ředitelů škol ale vláda rozhodla o návratu žáků do školních dílen zbytečně pozdě. Problém vidí zejména u žáků třetích, tedy závěrečných ročníků učebních oborů, kteří přišli o stovky hodin odborného výcviku a chybí jim potřebná praxe.
VÝBĚR ŘEMESLNÍKA: NA CO SI DÁT POZOR
Kvalifikovaní řemeslníci jsou doslova nedostatkovým zbožím. Narazit můžete i na laiky, kteří využili díry na trhu. Než si tedy s někým plácnete, prověřte si jeho odbornost.
MODERNÍ KAMNA: KAŽDÉ DÍLO JE ORIGINÁL
Kachlová kamna a sporáky znaly už naše (pra)babičky. A současné generace je začínají objevovat znovu. Kromě toho, že jsou v interiéru krásným prvkem, mají totiž i spoustu výhod.
Moderní kachlová nebo omítaná akumulační topidla jsou šetrná k životnímu prostředí. Nesporným plusem je i nezávislost, kterou kamna poskytují. Pro to, abyste měli doma teplo, nepotřebujete ani plyn, ani elektřinu.
„Topení v moderních, dobře postavených a vyladěných kamnech je pohodlné, přikládáte jednou nebo dvakrát denně, a přitom plášť kamen stále příjemně hřeje,“ říká Libor Soukup, prezident Cechu kamnářů ČR. Bez problémů dokážou vytopit i celý dům.
KOMINÍCI – REPORTÁŽ NA PRIMA NEWS
Reportáž o čištění komínů a pravidelné údržbě.
Prima News 2. 4. 2021.
PATŘÍ TRADICE VORAŘSTVÍ DO UNESCO?
Česko chce na seznam UNESCO dopsat další nehmmotné dědictví – tradici vorařství a plavby – jak žije dnes a co obnáší samotný zápis v rozhovoru s předsedou spolku Vltavan. Jaroslav Camplík byl hostem Událostí, komentářů. Rozhovor na ČT24.
RADY PTÁKA LOSKUTÁKA – LAVIČKY
Na SOŠ Jarov se natáčela reportáž TV Nova do pořadu Rady ptáka Loskutáka.
Výroba laviček z vánočního stromu pro domov seniorů . Vysíláno 27. 3. 2021.
SITUACE NA STŘEDNÍCH ODBORNÝCH ŠKOLÁCH JE ALARMUJÍCÍ! ŽÁCI MUSEJÍ DO DÍLEN, APELUJÍ ŘEDITELÉ NA VLÁDU
Maturanti a prvňáčci musejí co nejdříve zpátky do škol, tvrdí pedagogové, politici i psychologové. Na jednu skupinu se ale neustále zapomíná – velmi problematická je absence žáků učňovských oborů v odborném výcviku. Nejvíce se to dotýká téměř 25 tisíc žáků v posledních ročnících, kteří by letos měli získat výuční list.
UDÁLOSTI V REGIONECH 23. 3. 2021 – Z VÁNOČNÍHO STROMU BUDE NÁBYTEK
Ze dřeva z vánočního stromu vzniká nábytek pro domov seniorů v Malešicích. Natočeno na SOŠ Jarov.
Reportáž na ČT1 v pořadu Události v regionech dne 23. 3. 2021.
RADY PTÁKA LOSKUTÁKA – CINERARIA CRUENTUS – POPELKA
Ve školní botanické zahradě SOŠ Jarov se natáčela reportáž TV Nova do pořadu Rady ptáka Loskutáka. Tradiční jarní hrnkovka. Cineraria cruentus – POPELKA. Vysíláno 20. 3. 2021.
UČŇOVSKÉ ŠKOLSTVÍ OBRAZEM
Školy se poprvé uzavřely před více než rokem. Od té doby jsou s výjimkou pár týdnů uzavřené doteď. „Učňové, kteří minulý rok byli v polovině druhého ročníku, najednou stojí před ukončením jejich tříletého studia se znalostmi, které ale neměli možnost vyzkoušet pod dohledem svých pedagogů ve škole.” líčí zástupce ředitele SoŠ Jarov Vilém Kodíček.
ZÁVĚREČNÉ ZKOUŠKY NA STŘEDNÍCH ODBORNÝCH ŠKOLÁCH A UČILIŠTÍCH
Závěrečné zkoušky na středních odborných školách a učilištích. Reportáž TV Prima – Hlavní zprávy 16. 3. 2021.
ŽÁCI JSOU PŮL ROKU BEZ PRAKTICKÉ VÝUKY. ZÁVĚREČNÉ ZKOUŠKY BUDOU SKLÁDAT AŽ O PRÁZDNINÁCH
Bezmála 89 tisíc žáků středních odborných škol se téměř půl roku nepodívalo do dílen. Ty se pro ně uzavřely 14. října loňského roku. Ředitelé škol nyní řeší, kdy se jejich žáci budou moci vrátit zpět k prezenční výuce řemesla, ale také podobu a termín závěrečných zkoušek.
DISTANČNÍ VÝUKA NA ODBORNÝCH ŠKOLÁCH BERE ŽÁKŮM MOTIVACI
Pro bezmála 89 tisíc žáků středních odborných škol byl hlavním důvodem ke studiu řemesla odborný výcvik. Během tohoto školního roku o něj ale téměř přišli – školní dílny zůstaly zavřené a šance pilovat řemeslo v praxi zmizela. Pro velkou část žáků tak odborná forma studia ztratila smysl…
90´ ČT24 – MATURITY A ZÁVĚREČNÉ ZKOUŠKY V ČASECH EPIDEMIE
Jak budou vypadat letošní maturity a závěrečné zkoušky. Reportáž v interaktivní zpravodajském pořadu 90´ ČT24.
Vysíláno 11. 3. 2021.
RADY PTÁKA LOSKUTÁKA – SASANKA VĚNCOVÁ
Ve školní botanické zahradě SOŠ Jarov se natáčela reportáž TV Nova do pořadu Rady ptáka Loskutáka.
Sasanka věncová. Vysíláno 6. 3. 2021.
SAMA DOMA – „SOCIALISTICKÉ POKOJOVÉ ROSTLINY“
Ing. Zuzana Švábenská, vedoucí učitelka SOŠ Jarov, vysvětluje, co to znamená pojem „socialistické pokojovky. Reportáž na ČT1 v pořadu Sama doma. Vysíláno 2. 3. 2021
SAMA DOMA – JAK DOSTAT „POKOJOVKY“ PO ZIMĚ DO KONDICE
Jak dostat „pokojovky“ po zimě do kondice. Reportáž na ČT1. Rozhovor s Ing. Zuzanou Švábenskou, vedoucí učitelkou SOŠ Jarov. Vysíláno 1. 3. 2021.
UČEBNÍ OBORY NA DRUHÉ KOLEJI?
Aktuálně jsme v situaci, kdy žáci nejen středních škol jsou již víceméně několik měsíců mimo prezenční výuku a vyučujeme distančně…
RADY PTÁKA LOSKUTÁKA – SUBROPICKÉ ROSTLINY V ZIMĚ
Ve školní botanické zahradě SOŠ Jarov se natáčela reportáž TV Nova do pořadu Rady ptáka Loskutáka.
Subtropické rostliny v zimě. Vysíláno 27. 2. 2021.
VELETRŽNÍ MARATON ROZHOVORŮ REDAKCE TZB-INFO S MDL EXPO
Veletržní maraton rozhovorů redakce tzb-info s mdl expo, zajímavá retrospektiva.
UDÁLOSTI V REGIONECH 24. 2. 2021
Vláda chystá další zpřísnění opatření. Chce tím reagovat na stávající epidemickou situaci, kdy nemocnicím docházejí lůžka intenzívní péče. V Plzeňském kraji v posledních dnech významně roste počet covid pozitivních dětí ve věku 5–9 let, nejvíce mezi dětmi 1. a 2. tříd. S tím souvisí i zvýšený počet jejich hospitalizací.
DISTANČNÍ VÝUKA NA ODBORNÝCH ŠKOLÁCH BERE ŽÁKŮM MOTIVACI. ROSTOU OBAVY, ZDA SE ZVLÁDNOU ŘEMESLEM ŽIVIT
Pro bezmála 89 tisíc žáků středních odborných škol byl hlavním důvodem ke studiu řemesla odborný výcvik. Během tohoto školního roku o něj ale téměř přišli – školní dílny zůstaly zavřené a šance pilovat řemeslo v praxi zmizela. Pro velkou část žáků tak odborná forma studia ztratila smysl.
STAVĚT ZEĎ ON-LINE NENAUČÍME. ZÁKAZ ODBORNÉHO VÝCVIKU NEDÁVÁ SMYSL, ZNÍ Z UČŇÁKŮ
Ve výčtech toho, co všechno napáchá pandemie a lockdown mezi prvňáky, deváťáky či maturanty, se trochu zapomnělo na učně. Polovinu jejich výuky přitom tvoří odborný výcvik, který ale neprobíhá – na dálku ho dělat nelze a prezenčně ho vláda zakázala. Letošní absolventi tak na své řemeslo téměř polovinu svého tříletého studia ani nesáhnou.
DĚTI TRÁVÍ S UČENÍM ON-LINE VÍC ČASU, RODIČE TRPÍ DEPRESEMI
Na klasickou výuku čekají jako na smilování nejen děti, ale také rodiče. Nejhorší je asi situace na učilištích. Posluchačům odborných škol budou chybět stovky hodin v dílnách, které lze těžko nahradit.
RADY PTÁKA LOSKUTÁKA – VÝMĚNA SIFONU (ZÁPACHOVÉ UZÁVĚRY)
Na SOŠ Jarov se natáčela reportáž TV Nova do pořadu Rady ptáka Loskutáka.
Jak si vyměnit sifon (zápachovou uzávěru). Vysíláno 20. 2. 2021.
RADY PTÁKA LOSKUTÁKA – VÝROBA ORIGINÁLNÍCH HODINY
Na SOŠ Jarov se natáčela reportáž TV Nova do pořadu Rady ptáka Loskutáka.
Jak si vyrobit originální hodiny. Vysíláno 13. 2. 2021.
STŘECHAŘSKÉ OBORY ZEJÍ PRÁZDNOTOU
Nedostatek kvalifikovaných a kvalitních klempířů, tesařů a pokrývačů trápí Česko dlouhodobě. Podle Cechu klempířů, pokrývačů a tesařů chybí v Česku aktuálně přes tři tisíce odborníků. A situace se v blízké době nezlepší, mladým se do studia těchto oborů nechce, zkušení řemeslníci odcházejí do důchodu…
UČNI MAJÍ STRACH! BUDOU SKLÁDAT ZÁVĚREČNÉ ZKOUŠKY, ALE PRAXI NEMAJÍ
NASTARTUJME ČESKO – TN CZ
Pořad na TN CZ – Nastartujme Česko. Pořad vysílaný 11. 2. 2021.
Učni mají strach! Budou skládat závěrečné zkoušky, ale praxi nemají.
Rozhovor s Mgr. Miloslavem Janečkem, ředitelem Střední odborné školy Jarov.
STO LET BOTANICKÉHO RÁJE V PRAŽSKÝCH MALEŠICÍCH
Školní bottanická zahrada v Malešicích oslavila v. r. 2020 významné výročí – před 100 lety byl na jihozápadním svahu vrchu Tábor založen u honosné vily okrasný park osázený vzácnými dřevinami…
KDYSI BĚŽNÉ, DNES VELMI VZÁCNÉ
Některé učební obory nabízejí školy po celé republice, jiné zcela naopak. Třeba sklenářem nebo kamnářem se můžete vyučit pouze v Praze.
Včelař, hutník či kameník jsou učební obory, které ani v Praze, ani ve Středočeském kraji vystudovat nelze. podle databáze webu www.stredniskoly.cz je nabízí pár škol po celé republice.
STUDIUM PLNÉ BAREV A VŮNÍ
Už teď víš, že nechceš jen sedět v lavici a určitě nechceš pracovat celé dny v kanceláři nebo v továrně? Pak studuj obor zahradník a dělej jednu z nejbarevnějších a nejzábavnějších prací, které existují. Naučíme tě, jak vypěstovat květiny, vinnou révu i ovoce a zeleninu…
únor 2021
TESAŘ? kLEMPÍŘ? ANI NE ČTVRTINA ŽÁKŮ, CO PŘED 30 LETY
To, že řemeslníků ubývá, je pravda, je to dáno především „výpadkem“ na přelomu tisíciletí, kdy řadu let byl velmi nízký zájem ze strany žáků o učební řemeslné obory. V posledních několika letech se situace naštěstí začíná znatelně měnit…
únor 2021
PODLE VIDEA UČNI ZEĎ NEPOSTAVÍ
Střední odborné školy navštěvuje v letošním školním roce 88 783 žáků.Pro jejich vzdělávání a následné uplatnění je přitom stěžejní praktická výuka. V tomto školním roce se však nikdo ze žáků do dílen téměř nepodíval.
leden 2021
DO DÍLEN SE UČŇOVSKÉ OBORY SKORO NEPODÍVALY. PRAXI SI BUDOU MOCI DODĚLAT V LÉTĚ, K MATURITĚ PŮJDOU AŽ POTÉ
Zedník se podle videa dům postavit nenaučí ani automechanik vyměnit brzdové destičky. Jenže studenti těchto učňovských oborů se v letošním školním roce do dílen skoro nepodívali a závěrečné zkoušky se blíží. Ministr školství Robert Plaga (za ANO) proto ve čtvrtek rozhodl, že praktická výuka v maturitních a učňovských oborech může probíhat o prázdninách a závěrečné zkoušky se mohou konat až do konce srpna.
leden 2021
JAK BUDOU VYPADAT MATURITY – REPORTÁŽ ČT1
leden 2021
SNÍDANĚ S NOVOU 26. 1. 2021 – PRO VZDĚLÁNÍ A UPLATNĚNÍ ŽÁKŮ UČŇOVSKÝCH OBORŮ JE STĚŽEJNÍ PRAKTICKÁ VÝUKA
Pro vzdělání a následné uplatnění žáků je stěžejní praktická výuka. Absence odborného výcviku u učňů je alarmující a bude mít fatální následky.
Rozhovor s Miloslavem Janečkem, ředitelem Střední odborné školy Jarov, ve Snídani s Novou 26. 1. 2021.
leden 2021
V ČESKU CHYBÍ 300 TISÍC ŘEMESLNÍKŮ. KVŮLI COVIDU MŮŽE UPADAT I JEJICH KVALITA
V Česku chybí skoro 300 tisíc řemeslníků a jejich nedostatek se v době koronavirové pandemie prohlubuje. Vyplývá to ze zjištění Střední odborné školy Jarov v Praze. Největší zájem je o zedníky a řemesla spojená s rekonstrukcemi. Mnozí ředitelé škol a učilišť navíc varují, že na trh mohou přijít špatně kvalifikované posily. Kvůli koronavirovým restrikcícm už totiž dlouhou dobu přicházejí žáci o praktickou výuku, která je pro získávání dovedností zásadní.
leden 2021
ŘEMESLO V KRIZI
Řemeslo v krizi – reportáž TV Prima 25. 1. 2021.
Návštěva SOŠ Jarov.
leden 2021
V ČESKU SE UŽ TÉMĚŘ ROK NA ŠKOLÁCH UČÍ DISTANČNÍM ZPŮSOBEM
V Česku se už téměř rok na školách učí distančním způsobem. Reportáž TV Nova – Televizní noviny 24. 1. 2021. Výpadek praktické výuky.
leden 2021
„PUSŤTE UČNĚ DO ŠKOL!“ VOLAJÍ ŘEDITELÉ ŠKOL. ABSENCE ODBORNÉHO VÝCVIKU BUDE MÍT FATÁLNÍ NÁSLEDKY
Střední odborné školy v letošním školním roce navštěvuje 88 783 žáků, pro jejich vzdělávání a následné uplatnění je stěžejní praktická výuka. V tomto školním roce se ale nikdo z žáků do školních dílen téměř nepodíval. Nejenom jejich teoretické vyučování, ale i odborný výcvik stále probíhá distančně. Podle ředitele jedné z největších středních odborných škol v Česku může mít výpadek praxe pro budoucí uplatnění žáků dalekosáhlé následky.
V Česku chybí kolem 300 tisíc řemeslníků a jejich nedostatek se neustále prohlubuje. Problém začíná být i s kvalifikovaností nastupující generace. Absence praxe u učňů je alarmující. Vyrůstá generace nekvalifikovaných řemeslníků. „V učebních oborech tvoří odborný výcvik 50 procent výuky, většinou chodí týden na teoretické vyučování a týden na odborný výcvik. Realizace odborného výcviku na dálku je ale nemožná. Právě praktická výuka ve škole nebo ve firmách je pro budoucí řemeslníky nenahraditelná. Pokud by stávající stav trval ještě několik týdnů nebo se cyklicky opakoval, mohou v příštích letech na trh práce nastoupit tisíce nedostatečně připravených řemeslníků,“ upozornil Miloslav Janeček, ředitel Střední odborné školy Jarov (SOŠJ).
leden 2021
Právo * sobota 23. ledna 2021
VÝUKA NA DÁLKU MŮŽE VÉST K NEKVALIFIKOVANOSTI ŘEMESLNÍKŮ
Pokračující výuka na dálku ve středoškolských oborech s odborným výcvikem může vést k nekvalifikovanosti tisíců budoucích řemeslníků. V tiskové zprávě to ve čtvrtek uvedl ředitel pražské Střední odborné školy Jarov Miloslav Janeček. Podle něj by vláda měla co nejdříve umožnit prezenční praktickou výuku, protože na dálku se řemeslo nikdo nenaučí. Upozornil, že učňové mohou mít kvůli chybějícímu výcviku i problém se skládáním závěrečných zkoušek. Jak budou zkoušky letos na jaře vypadat, zatím podle Janečka školy netuší.
leden 2021
JAK VYBRAT STŘEDNÍ ŠKOLU? KDY PODAT PŘIHLÁŠKU? VŠE, CO POTŘEBUJETE VĚDĚT!
Jak vybrat tu správnou střední školu a nešlápnout vedle? Podle čeho se rozhodovat, na co se zaměřit a proč je na místě hodně se ptát? Nabízíme odpovědi na všechny důležité otázky.
Desítky tisíc deváťáků čeká letos zlomové rozhodnutí: výběr střední školy, přijímací řízení a přechod do dalšího stupně vzdělávání. Podle průzkumu Soukromé střední školy výpočetní techniky (SSŠVT) z roku 2018 si o výběru střední školy rozhoduje 42 procent dětí zcela samo, 56 procent budoucích středoškoláků se radí společně s rodiči a více jak polovina rodičů přiznává, že poprvé se o dané střední škole dozvěděli od svého potomka.
leden 2021