NAŠI STAVAŘI OPĚT VE ŠPANĚLSKU

    

V termínu od 18. 4. do 4. 5. 2019 pobývala a pracovala skupina našich žáků z řady stavebních oborů ve španělské Granadě – nacházející se v nejjižnější španělské provincii – Andalusii , aby zde realizovala náš další mobilitní projekt z programu Erasmus+ (KA1) s názvem „Napříč profesemi – napříč Evropou“. Vše za projektové podpory Evropské unie a Domu zahraniční spolupráce. Pobyt na španělské straně organizoval náš dlouholetý a již prověřený partner Europroyectos.

Žáci byli ubytováni v hostelu blízko centra a historické čtvrti Albayzin. Během pobytu se naši žáci skamarádili s dalšími studenty z Estonska a ostrovního Réunionu. V rámci praxe žáci pracovali v několika stavebních firmách, byli rozděleni do třech pracovních skupin a pracovali v různých částech města. První skupina žáků jezdila na okraj Granady a svoji praxi prováděli ve firmě Arquímedes construcciones, zde se mohli odborně realizovat hlavně žáci v oboru zedník a stavebnictví. V dalších dvou firmách Construcciones Moni a Pituli S. L. se jednalo o stavební práce různých profesí, dle profesního zaměření žáků. Hlavní oblastí bylo dle jejich specializací zdění svislých stavebních konstrukcí nebo povrchová úprava dřeva spojená s jeho stavebním využitím. Profesně byla pracovní stáž velmi přínosná, neboť každý účastník měl možnost pozvat specifika španělských staveb a architektury.

Po práci zbyl čas i na kulturu, spočívající v návštěvě nejznámějších kostelů a klášterů v Granadě, ale i na návštěvu nejznámější památky Granady – Alhambry – středověk ého komplex u paláců a pevností maurských panovníků Granady . Alhambra, Generalife a granadský Albayzin je zahrnut v seznamu světového dědictví UNESCO .

Vzhledem k tomu, že se pobyt prolínal s  Velikonočními svátky, které se tady slaví s veškerou pompou a vážností, měli jsme možnost vidět průvody městem, tzv. procesí. Účastnit se těchto procesí je pro každého velkou ctí. Č leny procesí jsou nosiči , kteří nesou oltář se sochou Ježíše Krista, Panny Marie nebo Umučení Krista, mnohdy velice rozměrný a těžký, který je slavnostně vyzdoben. Pro nás to je nezapomenutelný zážitek.

Žáci podnikli ve svém volnu společně i několik celodenních výletů. Největším bonbónkem byla cesta na Gibraltar (území spadající pod Velkou Británii). Nezapomenutelným zážitkem byla cesta na skalnatý útes – rozhlednu, kabinovou lanovkou, ale také možnost se svést typicky anglickým dopravním prostředkem – dvoupatrovým autobusem s otevřenou střechou double-decker. Při dobrých výhledových podmínkách je možno vidět až do Afriky – pobřeží Maroka Odpoledne, cestou zpátky do Granady, navštívili oblíbenou pláž Malagueta v Malaze.

Součástí pobytu bylo i ochutnávání kulinářských specialit tamní kuchyně – největší úspěch měl churros s čokoládou a šťávy z čerstvého ovoce a zeleniny.

V rámci poslední volna před odjezdem, se pak žáci vypravili do přírodní rezervace na úpatí pohoří Sierra Nevada – do rezervace Los Cahorros Altos se závěsnými mosty, stezkami, vodopády a strmými skalními stěnami, kde v náročném terénu ušli více jak 12 km.

Všem účastníkům pracovní stáže patří poděkování a velká pochvala za vzornou reprezentaci naší školy i celé ČR. A protože jsou naši žáci očividně pyšni na svou evropskou domovinu, na několika místech hrdě pózovali s českou i evropskou vlajkou, což jen umocňuje vyznění a dopad celé stáže.

Pevně věříme, že naše škola bude úspěšná i s dalším podaným projektem v programu Erasmus+ (KA1), opět získáme finanční podporu a i další naši žáci budou moci vycestovat k našim evropským zahraničním partnerům.

STAVAŘI VE ŠPANĚLSKU SOŠ JAROV

© 2019 - Škola Jarov • Učňovská 100/1 Praha 9 190 00