NÁVŠTĚVA Z HOLANDSKA

V pondělí 16. ledna 2023 k nám přiletěla na krátkou návštěvu jedna ze skutečných veličin holandské floristiky – paní Jacqueline Boerma, spolu se svým synem (lektorem) Axelem.

Po oficiálním uvítání u ředitele školy se setkala i s žáky oborů „zahradnické práce“, „zahradník“ a „zahradnictví“, kteří k ní v dubnu vycestují coby účastníci pracovní mobility Erasmus+ (KA1) na dvoutýdenní stáž.

Zároveň si znovu detailně prohlédla skleníky naší botanické zahrady, ale i areál stavebních dílen.

Rodinná firma BOERMA Instituut (International Floral Design School Holland) byla založena v r. 1980 a sídlí v městečku Aalsmeer nedaleko proslulé holandské květinové burzy Flora Holland. Za dobu svého úspěšného působení na nizozemském trhu patří k jejím partnerům a zákazníkům firmy i jednotlivci nejen z většiny evropských zemí, ale i z tak vzdálených destinací, jakými jsou např. Japonsko, Indie, Brazílie, Mexiko, USA, Kanada, Jihoafrická republika, Austrálie či Nový Zéland.

Spolupráce naší školy s firmou Boerma Instituut odstartovala na jaře 2013, kdy se k ní v rámci projektu Leonardo da Vinci (dnes již Erasmus+) poprvé vypravila skupina žáků naší školy na pracovní stáž.

Letos tedy slavíme kulaté výročí spolupráce, a protože počty účastníků stáží Erasmus+ jsou logicky limitované, přišla naše škola s unikátním nápadem uspořádat prezentaci a ukázky jejích holandských vazeb i pro ostatní žáky, pedagogy a zároveň i pro širokou veřejnost ve velkém sále školy.

Jednání jsou teprve v samém počátku, nicméně pevně věříme, že nejpozději na jaře příštího roku by se tato ojedinělá „Boerma show na Jarově“ mohla uskutečnit .