NEVĚSTY NA ZKOUŠKU

Díky grantu hlavního města Prahy si mohly žákyně naší školy vyzkoušet, jak by mohla vypadat jednou jejich svatební kytice.

Žákyně svatební kytici dělaly do držáku – tedy technikou vypichování. Každá měla jinou barvu květiny – drobné minikarafiáty. Bílá, zelenkavá, žlutá, oranžová, fialová, světle červená – růžová.

Zhotovení svatební kytice začíná již přípravou a návrhem použitých rostlin. Po domluvě s nevěstou je pak začít s objednávkou květin u dodavatele. Při dodávce je nutné zkontrolovat nejen správné množství dle objednávky, ale také kvalitu květin (čerstvost, správnou odrůdu). Po převzetí je nutné co nejdříve zajistit rostlinám příjem vody – proto se doporučuje po obnovení řezu namočit báze stonku do roztoku QIUCK DIP na 2 sekundy (zajistí revitalizaci květin po přepravě na sucho). Následně se květiny, zeleň vloží do čisté vody či do vody s přípravkem proti předčasnému rozvití květů, nebo naopak do nakvétacího roztoku – dle požadavků floristy.

Po dostatečném „napití“ rostlin se může začít práce na vlastní svatební kytici. Vhodnou pomůckou je právě držák s aranžovací hmotou – mohou se použít květiny s vlastními stonky a jsou po určitou dobu zásobovány vodou. Držák s aranžovací hmotou se položí na hladinu vody, aby  aranžovací hmota nasála přirozeně vodu. Rostlinný materiál je nutné zkrátit na požadovanou délku (nesmí se zapomenout připočítat část stonku, která se zapíchne do aranžovací hmoty). Zkrácené minikarafiáty se roztřídí podle velikosti poupat a květů. Držák je vhodné stabilizovat – zafixovat. K tomu slouží aranžovací stojan s úchytem pro držák.

Po této přípravě je možné začít s vlastním vypichováním. První se začaly vypichovat nejmenší poupata a těsně vedle sebe a v dalších kruzích se přidávaly polorozkvetlé karafiáty až plně rozkvetlé karafiáty. Ukončení „kupole“ je možné pomocí listů, látkové manžety. Přes květy je možné použít další floristické doplňky – dekorační látky, stuhy.