ODBORNÁ SADOVNICKO – KVĚTINÁŘSKÁ EXKURZE

Firmy, které na trhu působí téměř 30 let, mají našim žákům co nabídnout.

Žáci druhého ročníku tříletého oboru Zahradník měli možnost navštívit zavedenou firmu na prodej řezaných květin, hrnkových rostlin a doplňků pro floristy – Tulipa Praha, s. r. o. Firmu nám představil a provázel nás jeden ze zakládajících členů firmy – majitel pan Vít. Nejprve nám firmu představil – kdy a proč byla založena, kde měli první sídlo, od kdy je firma na stávající adrese. Poté jsme prošli skleníkové prodejní plochy  – žáci viděli techniku stínovek, techniku mlžení, možnosti přitápění při velkých mrazech. Rostliny jsou na tzv. CC vozíkách – to jsou především rostliny, které jsou nově přivezeny, nebo v akci (počítá se s rychlým prodejem), ale hlavně jsou pak na stabilních stolech, kde mají zajištěny vhodné vegetační podmínky pro jednotlivé druhy. Dodávky hrnkových rostlin i řezaných květin jsou opravdu z celého světa a tak zde najdeme několik metrů od sebe tropické rostliny, nebo sukulenty a kaktusy, ale také sezónní rostliny – nyní letničky a balkónové rostliny a také hlíznaté rostliny či cibuloviny.

Květiny k řezu jsou většinou v chladírně. Největší díl chladírny zaujímají růže, nyní i tulipány, ale najdeme zde i mnoho trvalek k řezu – kopretiny, vytrvalé statice, ostrožky; letniček – jednoletá statice, černucha; dřevin – plamének, třezalky, šeřík. V barevných a tvarových modifikacích se nám představily chryzantémy a gerbery. Květin k řezu je zde samozřejmě daleko více. Jednu stěnu chladírny zaujímá i zeleň k řezu – výhony eukalyptů či ruskusů, ale i listy filodendrónů, kořenokvětky či palem.

V prvním patru budovy jsou potřeby pro floristy – nádoby, drátky, balící i dekorační papíry, aranžovací hmota pro suché dekorace i pro dekorace ze živého materiálu, korálky, přípravky na udržování čistých nádob, ale také přípravky na udržení trvanlivosti květin ve váze a mnoho dalších doplňků.

Nedaleko od velkoobchodu Tulipa Praha s.r.o, se nachází areál Nová Waltrovka, vybudovaná na území bývalé továrny Walter/Motorlet. Vedle obytné čtvrti a řady administrativních budov je zde co obdivovat i po straně zahradnické. Prošli jsme si park Waltrovka a hovořili nejen o historii tohoto místa, jeho členění, ale i o současné funkci zeleně v městech. Obdivovali jsem povedené dětské hřiště, herní prvky, nové výsadby, umělecká díla v zástavbě i technické prvky sadovnických úprav.  Povedený výtvor z dílen krajinářských ateliérů TERRA FLORIDA a 2ka si jistě zaslouží naší i laitskou pozornost.