SKLENÁŘ

(36 – 62 – H/01)

CHARAKTERISTIKA OBORU

Historie sklenářství, jako uměleckého řemesla, sahá až do středověku. Sklenářství je převážně ruční práce s velmi křehkým materiálem a tak vyžaduje citlivost, zručnost a dovednost. Nutná je také určitá dávka vkusu a znalostí v oblasti umění a to vše se spojí v harmonický celek.

V průběhu studia se žáci seznamují s řezáním tabulí skla na požadovaný rozměr podle výkresové dokumentace nebo zaměření v místě rekonstrukce, zasklíváním oken a dveří do dřevěných i plastových rámů, tmelením skel tmelem a silikonem, prací se zasklívacími profily, zasklíváním celoskleněných stěn a příček a prací s profilovaným sklem.
V průběhu studia se zdokonalují v technologiích řezání skla, broušení hran a fazet, vrtání otvorů a vyřezávání různých tvarů podle šablon. Zvláštní kapitolou je pak lepení akvárií různých velikostí a tvarů, úprava, rámování a montáž zrcadel.

Příprava žáků probíhá v týdenních blocích (teorie, praxe). Při výuce odborných předmětů získají vědomosti, které si prakticky procvičí v odborném výcviku. Absolventi, kteří úspěšně vykonají závěrečnou zkoušku, se mohou ucházet o přijetí na nástavbové studium.

UPLATNĚNÍ

Úspěšné zvládnutí tohoto vzdělávacího programu umožní absolventům uplatnění především při výkonu povolání sklenář . Pracují na pozici zaměstnance, podnikatele i živnostníka.

 • DÉLKA PŘÍPRAVY

  3 roky

 • PODMÍNKY PŘIJETÍ

  Ukončena povinná školní docházka
  Zdravotní způsobilost potvrzená lékařem

 • ZPŮSOB UKONČENÍ PŘÍPRAVY

  Závěrečná zkouška – výuční list

Sklář - Škola Jarov
Devatero řemesel - Škola Jarov

DEVATERO ŘEMESEL

Naše škola se zúčastnila projektu české televize Devatero řemesel. Cílem projektu je přiblížit jednotlivá řemesla široké veřejnosti. V pořadu můžete sledovat známou osobnost, která se od mladého učně a jeho mistra bude učit základům vybraného řemesla. Každý díl je zakončen symbolickou závěrečnou zkouškou, kde výkon obou „žáků“ zhodnotí odborník z praxe.

Soutěž se stavebnicí Merkur
VELETRH ODBORNÝCH DOVEDNOSTÍ
MACHŘI ROKU 2019

MACHŘI ROKU 2019

FESTIVAL VĚDY 2019
Soutěž se stavebnicí Merkur