SKLENÁŘSKÉ PRÁCE

(36 – 62 – H/01)

CHARAKTERISTIKA OBORU

Historie sklenářství jako uměleckého řemesla sahá až do středověku. Sklenářství je převážně ruční práce s velmi křehkým materiálem, a tak vyžaduje citlivost, zručnost a dovednost. Nutná je také určitá dávka vkusu a znalostí v oblasti umění, cit pro harmonii.

V průběhu studia se žáci seznamují s řezáním tabulí skla na požadovaný rozměr podle výkresové dokumentace nebo zaměření v místě rekonstrukce, zasklíváním oken a dveří do dřevěných i plastových rámů, tmelením skel tmelem a silikonem, prací se zasklívacími profily, zasklíváním celoskleněných stěn a příček a prací s profilovaným sklem.

V průběhu studia se zdokonalují v technologiích řezání skla, broušení hran a fazet, vrtání otvorů a vyřezávání různých tvarů podle šablon. Zvláštní kapitolou je pak lepení akvárií různých velikostí a tvarů, úprava, rámování a montáž zrcadel.

UPLATNĚNÍ

Úspěšné zvládnutí tohoto vzdělávacího programu umožní absolventům uplatnění především při výkonu povolání sklenář.

TŘÍLETÉ A DVOULETÉ UČEBNÍ OBORY – E

Jde o vyučení s nižšími nároky v oblasti všeobecného a obecně odborného vzdělání, absolventi jsou připraveni pro výkon jednoduchých prací v rámci dělnických povolání. Obory jsou určené především pro absolventy speciálních základních škol nebo pro žáky se specifickými vadami učení.

 • DÉLKA PŘÍPRAVY

  3 roky

 • PODMÍNKY PŘIJETÍ

  Ukončena povinná školní docházka
  Zdravotní způsobilost potvrzená lékařem

 • ZPŮSOB UKONČENÍ PŘÍPRAVY

  Závěrečná zkouška – výuční list

Sklář - Škola Jarov

Devatero řemesel - Škola Jarov

DEVATERO ŘEMESEL

Naše škola se zúčastnila projektu české televize Devatero řemesel. Cílem projektu je přiblížit jednotlivá řemesla široké veřejnosti. V pořadu můžete sledovat známou osobnost, která se od mladého učně a jeho mistra bude učit základům vybraného řemesla. Každý díl je zakončen symbolickou závěrečnou zkouškou, kde výkon obou „žáků“ zhodnotí odborník z praxe.

Soutěž se stavebnicí Merkur
VELETRH ODBORNÝCH DOVEDNOSTÍ
MACHŘI ROKU 2019

MACHŘI ROKU 2019

FESTIVAL VĚDY 2019
Soutěž se stavebnicí Merkur