SVATEBNÍ KYTICE SE ČTVRŤÁKY

Každoročně ke konci studia u čtvrtých ročníků a u druhé nástavby vážeme svatební kytici.

Pro tento rok jsme zvolili anglickou kapku. Jedná se o kytici, jejíž tvar je obrácená kapka s rovnou osou či prohnutou do „S“. Obrys kytice je uzavřený. Všechen rostlinný materiál je navázaný na drát a následně se přivazuje k vodícímu drátu. Každý květ či zeleň je začištěný proti ztrátě vody například vlhkou vatičkou, či voskováním nebo lepidlem na živé květiny.

V současnosti se trvanlivost svatební kytice určuje na hodiny, a proto není potřeba vybírat jen květy, kde trvanlivost je týden či dva.

Žáci si vyzkoušeli, že příprava „jednotlivých částí“ kytice je časově náročná a že udržet správný tvar kytice (kdy rozšiřovat, jak vytvořit těžiště) také není lehké. Přestože anglická kapka je většinou do 30 cm dlouhá, hmotnost kytice mnohé překvapila. Úvazek je sice úzký, ale nevěsta musí držet mnoho drátů, které nám nahrazují stonky a proto je kytice celkem těžká. Především, když při vázání ji florista drží po celou dobu jen v jedné ruce.

Práce s rostlinným materiálem vyžaduje pečlivost, rychlost, cit a zkušenost. Ta se však získává především praxí a proto si floristi přejí, aby se svatby konaly. Kromě svatební kytice či svatební dekorace pro nevěstu může florista nabídnout dekoraci obřadních prostor či dekorace svatebních hostiny, dekoraci dopravních prostředků, polštářek pod prstýnky, korsáže pro ženicha, svědky…

SVATEBNÍ KYTICE SE ČTVRŤÁKY

© 2019 - Škola Jarov • Učňovská 100/1 Praha 9 190 00