ZAHRADNÍKŮV ROK V HEJNICÍCH

Mottem tradiční soutěže V Hejnicích se v letošním roce stal „Zahradníkův rok“.

,,…proti všemu zdání zahradník se nerodí ze semene, výhonku, cibule, hlízy ani štupru, nýbrž vzniká zkušeností, okolím a přírodními podmínkami…“ (Karel Čapek)

Naše žákyně ze třídy 2CZ soutěžily ve čtyřech disciplínách. Ve všech aranžích tradičně musely být použity květy rodu Dahlia. Letošního ročníku se zúčastnilo 24 soutěžících z osmi zahradnických škol.

První úkol: ,,Kytici pro radost‘‘ zpracovala Lucie Švarcová, která hledala doplňkový materiál v přírodě a na našich školních pozemcích. Její zpracování získalo 2. místo a od nejvyšší příčky jí dělil rozdíl pouze jednoho bodu.

Druhý úkol: ,,Vypichovanou nádobu‘‘ si vybrala Lucie Zrcková a zvolila pro své aranžování vegetativní styl. Porota jí udělila nejvíce bodů a tak se těší z 1. místa.

Třetí úkol: ,,Tajná práce‘‘ bývá vždy překvapením a skvěle se tohoto úkolu zhostila Nela Márová. Na stupně vítězů se neprobojovala, ale s úsměvem vedoucí týmu se pustila do závěrečné části soutěže.

Čtvrtý úkol: ,,Kolečko pro zahradníka‘‘ byl poslední disciplínou pro všechna tři děvčata. Zde bylo důležité spolupracovat jako tým. Ještě před zahájením si soutěžící vylosovali číslo svého kolečka, tudíž jeho velikost a tvar pro ně bylo překvapením a přímo na místě bylo důležité vše přizpůsobit. Výsledkem práce bylo opět úžasné stříbro, a tak se naše dívky v celkovém hodnocení radovaly z druhého místa.

Soutěž probíhala v krásných prostorách Hejnického kláštera, kde se současně konala i Mezinárodní výstava jiřin.

Do odborné přípravy žákyň se zapojili učitelé praxe Marie Weigrichtová, Eliška Součková a vedoucí školní vazárny Jan Stibor.

Všem blahopřejeme a děkujeme za velmi úspěšnou reprezentaci školy .