ZAJÍMAVÁ ARANŽMÁ

Práce s živým rostlinným materiálem nejsou jen kytice. Další zajímavou a obsáhlou disciplínou floristiky je ARANŽOVÁNÍ.

Stejně jako u kytic i u aranžování se používají tři základní styly – dekorativní, formálně lineární a vegetativní. Nádoby jsou pro aranžmá důležité. Někdy si můžeme vybrat nádobu dle své chuti, nálady, vkusu a pak zvolíme typ aranžmá a vhodné rostliny. Ale v obchodě musí reagovat florista na přání zákazníka a do nádoby, kterou určil zákazník, vytvoří aranžmá.

Oproti kytici je zde navíc pomůcka, která floristům velice ulehčuje práci. Jedná se o aranžovací hmotu a v případě používání živých rostlin, se používá zelená aranžovací hmota, která má schopnost v krátké době pojmout velké množství vody. Takto nasáklá aranžovací hmota dokáže pak rostliny zásobovat vodou. Samozřejmě pro používání aranžovací hmoty platí určitá pravidla, ale ty si necháme na jindy.

Aranžování ze živých rostlin proběhlo ve dvou odpoledních hodinách díky grantu hlavního města Prahy.

Jedno odpoledne se žákyně učily formálně lineárnímu stylu a druhé odpoledne zvládly dekorativní uzavřené aranžmá.

Pro první typ byla zvolena světle růžová nádoba ve tvaru kvádru a rostliny různých tvarů, linií, barev v malém množství od jednoho druhu. Pro druhé aranžmá jsou důležité materiály, které mají kulatý, oválný, plochý tvar, různých barev a různých textur. V prvním aranžmá jsou důležité meziprostory – tak, aby vynikly jednotlivé květy, listy, větve …. V druhém aranžmá jde o využití záplavy květů poskládaných hustě vedle sebe – proto se tento typ jmenuje uzavřené dekorativní aranžmá.

Kromě precizní práce floristy je pak důležité aranžmá dobře umístit. Naše uzavřené aranžmá bychom mohly použít na stůl, u kterého se sedí. Formálně lineární aranžmá by se hodilo na nižší stolek do haly. Obě aranžmá jsou zpracované ze všech stran – mohou tedy stát v prostoru.

Děkujeme hl. m. Praze za finanční podporu formou grantu, díky které můžeme tyto semináře pořádat.