ZELEŇ VE MĚSTĚ

Maturitní ročník zahradníků oboru SKT dne 11. 3. 2019 opět vyrazil za poznáním do města s Ing. Annou Schwarzovou. Zajímala nás zeleň ve městě, její skladba a způsoby řešení na těch nejrůznějších místech na Praze 8.

Trasa:
Začátek akce byl na tramvajové zastávce Krejcárek . Zde bylo možno žákům názorně přiblížit infrastrukturu města a využití zeleně v její blízkosti. Maturanti si tak mohli udělat obrázek o tom, v jakém stavu se tato zeleň nachází a jaké kroky by vedly k zlepšení této situace.

Zahrádkářská kolonie – Palmovka – i přes 21. století a současnou uspěchanou dobu, bylo možné vidět místo, kde se tzv. zastavil čas. Zahrádkářská kolonie na Palmovce je i v tuto dobu oázou klidu a tvoří nejen zázemí komunity pražských zahrádkářů, ale tvoří tak i nedílnou součást městské zeleně.

Další zastávkou byl Park Pod Plynojemem , který prošel revitalizací a byl opět zpřístupněn na podzim roku 2017. Původně toto místo bylo hojně využíváno bezdomovci a narkomany. Obnovením a oživením tohoto místa, radnice Prahy 8, získala další příjemnou plochu k rekreaci nejen místních obyvatel. Místo, kterému se v minulosti doporučovalo velkým obloukem vyhnout, se tak stalo příjemným zeleným prostorem, které je plné posezení, vyhlídek, skluzavky s několika workoutovými prvky .

Výstavba kancelářských budov RUSTONKA, je v současné době ve stádiu dokončení. Pod vedením architektů a projektantů se zde v současnosti realizují výsadby, závlahy i instalace nejrůznějších prvků, které dotvářejí nezaměnitelné exteriéry těchto budov.

Trochu jiný pohled na zeleň ve městech nám poskytl Park s volným pohybem psů Sokolovská . Oplocená plocha městské části obsahující posezení, zpevněné plochy, pítka, překážkovou dráhu – Agility i „čůrací patníky“ nám ukázala trochu jiný pohled na věc.

Původní pole a zelinářské zahrady v Kaizlových sadech již dávno nenajdeme, naopak zde můžeme obdivovat další veřejnou zeleň založenou již v roce 1901. O současný, velmi dobrý stav, se jistě zasloužila i revitalizace tohoto parku v roce 2010.

Prvky pravidelných sadovnických úprav jsme nalezli na Lyčkově náměstí . Náměstí s parkovou úpravou, které navazuje na secesní budovy místní základní školy (1905).

Poslední zastávkou pro nás byla nově zrealizovaná, kancelářská budova BUTTERFLY KARLÍN . Jedná se o budovu, která jako jedna z mála v Evropě získala certifikát Breeam Excellent označující energetickou úsporu a trvalou udržitelnost. Budova má nejen zelenou střechu, ale i zelenou fasádu, což je v současné době jedno z velmi aktuálních témat, nejen mezi zahradníky. Bylo zde využito na 41 tisíc rostlin, které jsou vysázeny do 584 malých zahrad, celková plocha pak činí na 1500 metrů čtverečních.

Mnohokrát děkuji všem žákům, za odolnost a chuť se vzdělávat za každého počasí :) .
ZELEŇ VE MĚSTĚ SOŠ JAROV

© 2019 - Škola Jarov • Učňovská 100/1 Praha 9 190 00